- Zakładam, że ten dwuletni projekt badawczy będzie dopiero początkiem dłuższych badań, na których sfinansowanie mamy nadzieję pozyskać w przyszłości granty – powiedział podczas otwarcia dr Krzysztof Kleszcz wicedyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu.
Na rozpoczęty właśnie dwuletni program badawczy Instytut Śląski uzyskał grant z programów badawczych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Kresowianie na Śląsku, to m.in. ja – powiedział otwierając konferencję Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski, który podkreślił doniosłość i wagę zagadnień, które mają być zbadane w ramach dwuletnich badań: - Liczę, że efekty tego projektu, oprócz wzbogacenia wiedzy będą służyły także lepszej integracji najnowszych przybyszów z Kresów, których w liczbie blisko 30 tys. gościmy ostatnio w naszym województwie. Mam nadzieję, że wielu z nich zostanie u nas na stałe, bo przecież nasze województwo boryka się z problemem depopulacji.
Znaczenie Kresów dla historii i kultury polskiej podkreślił znany historyk prof. Stanisław Sławomir Nicieja wymieniając urodzonych na terenach leżących dziś poza Polską wybitnych Polaków:
- Tylko te narody osiągają sukcesy, które są zdolne wydawać wybitnych ludzi i wielkie postacie. Biografiami takich ludzi wypełnione są dzieje niemal każdego kresowego miasteczka.
Związki Kresów ze Śląskiem w swoim wystąpieniu podkreślił przedstawiciel mniejszości ormiańskiej, a na co dzień prawnik z Katowic Bogdan Kasprowicz:
- W XV wieku 70 proc. lwowskich mieszczan pochodziła ze Śląska, zatem kto pochodzi ze Lwowa, to na pewno ma jakąś domieszkę śląskiej krwi.
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?