IPN organizuje wykład omawiający obronę Częstochowy w 1939 roku

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
IPN
20 marca odbędzie się wykład Adama Kurusa nt. „Obrona Częstochowy 1939. Część I: 27 Pułk Piechoty w obronie północnego odcinka głównej pozycji opóźniającej „Częstochowa” 2 IX 1939”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej.

W środę, 20 marca o godzinie 18.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, przy al. Najświętszej Maryi Panny 52 odbędzie się wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice, nt. „Obrona Częstochowy 1939. Część I: 27 Pułk Piechoty w obronie północnego odcinka głównej pozycji opóźniającej „Częstochowa” 2 IX 1939”.

Wykład o obronie Częstochowy 1939

W czasie wykładu uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jaka była rzeczywista rola i zadanie głównej pozycji opóźniającej „Częstochowa”, jak przebiegały poszczególne odcinki obrony oraz jakie typy umocnień polowych na nich wykonano. W związku z szerokim zakresem zagadnienia zostało ono podzielone na dwie części.

W czasie wykładu stanowiącego część pierwszą zostaną szczegółowo omówione kwestie związane z wydarzeniami na północnym odcinku obrony, który obsadził częstochowski 27 Pułk Piechoty. Jak wyglądało ugrupowanie pułku 2 września 1939 roku, jak przebiegały walki z oddziałami niemieckiej 1 Dywizji Pancernej pod Kiedrzynem i Grabówką, czy udało się zatrzymać natarcie nieprzyjacielskiej 14 Dywizji Piechoty oraz jaką rolę w czasie walk odegrały zachowane do dzisiaj polskie schrony żelbetowe. Tego wszystkiego dowiedzieć będą mogli się uczestnicy wykładu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wszystkie powyższe zagadnienia przedstawione zostaną w świetle najnowszych badań, a całość tradycyjnie zostanie zobrazowana bogatą dokumentacją archiwalną, relacjami uczestników oraz licznymi fotografiami, w wielu przypadkach nigdy wcześniej niepublikowanymi — zapowiadali organizatorzy.

Reduta częstochowska

Walki oddziałów 7 Dywizji Piechoty w obronie głównej pozycji opóźniającej „Częstochowa”, zwanej także „redutą częstochowską”, przez lata pozostawały niemal zupełnie nieznane (podobnie jak i cały szlak bojowy tej jednostki we wrześniu 1939 roku). Co więcej, w okresie PRL-u wydarzenia te obrosły licznymi mitami i krzywdzącymi stereotypami, które można sprowadzić do jednego hasła, że „Częstochowę oddano bez walki” czy też wręcz „bez jednego wystrzału”. Tymczasem tego rodzaju twierdzenia, które tak mocno zakorzeniły się w świadomości mieszkańców Częstochowy i regionu, miały niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: IPN organizuje wykład omawiający obronę Częstochowy w 1939 roku - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia