Zmarł Jan Kowalczys ps. „Śmiały”. Jeden z ostatnich weteranów AK na Wileńszczyźnie

KŁG
„Śmiały” w Gdańsku mieszkał od 1957 roku.
„Śmiały” w Gdańsku mieszkał od 1957 roku. Karolina Misztal
W środę, 24 stycznia, odszedł od nas Jan Kowalczys ps. “Śmiały”, gdański weteran AK na Wileńszczyźnie. Bohater, który aresztowany przez Sowietów, przez pięć lat więziony był w łagrze na Syberii. W Gdańsku mieszkał od 1957 roku. Zmarł w wieku 96 lat.

Odszedł od nas bohater polskiej walki o wolność Jan Kowalczys ps. „Śmiały”

Jan Kowalczys urodził się 27 października 1927 r. w Rakliszkach. W 1944 r. złożył przysięgę wojskową. Działał w okręgu nowogródzkim, służył w 77. pułku piechoty Armii Krajowej (rusznikarz, łącznik przy dowódcy 2 kompanii rezerwowej). W sierpniu 1944 r. aresztowany przez NKWD. W trakcie śledztwa torturowany. Skazany, za działalność w AK na szkodę ZSRS, na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych. Zesłany na Sybir. Do 1950 r. był więźniem obozów w Lidzie, Mińsku, Orszy, Mołotowsku. Przymusowo uznany przez NKWD za obywatela ZSRS, karnie osiedlony w Norylsku. Do Polski wrócił w roku 1957, miał 30 lat.

W 1948 r. za szczególnie sumienną służbę w czasie wojny, został wyróżniony przez Rząd Polski w Londynie Medalem Wojska. W Polsce, aż do emerytury w 1987 r., pracował w PKP jako maszynista. W 2001 r. został awansowany do stopnia podporucznika, a w 2012 r. otrzymał awans na stopień porucznika. Odznaczony m.in. – dwukrotnie Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Sybiraka, Odznaką Pamiątkową „Akcji Burza”. Decyzją Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii z 29 maja 2020 r. - w uznaniu bohaterskiej postawy w walce z najeźdźcami oraz wybitnych zasług położonych dla realizacji celów Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, zarząd główny wyróżnił kpt. Jana Kowalczysa Kombatanckim Krzyżem Zasługi. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 5 maja 2020 roku - Jan Kowalczys został awansowany do stopnia kapitana. W styczniu 2021 r. Andrzej Duda odznaczył Jana Kowalczysa Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmarł Jan Kowalczys ps. „Śmiały”. Jeden z ostatnich weteranów AK na Wileńszczyźnie - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia