Nie żyje Teresa Stanek ps. Mitsuko. Członkini AK i Szarych Szeregów odeszła w wieku 93 lat

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
We wtorek wieczorem zmarła Teresa Stanek ps. Mitsuko. Była w Szarych Szeregach i Armii Krajowej. Była także prezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.
Teresa Stanek ps. Mitsuko nie żyje. Działaczka AK i Szarych Szeregów miała 93 lata
Teresa Stanek ps. Mitsuko nie żyje. Działaczka AK i Szarych Szeregów miała 93 lata PAP/R. Pietruszka

Teresa Stanek ps. Mitsuko przyszła na świat 13 października 1929 roku w Kielcach. Po wybuchu II wojny światowej uczęszczała na tajne komplety do Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi, także w tym mieście. Organizowała wieczory poetyckie, koncerty oraz spotkania z literatami. Wstąpiła do Szarych Szeregów. Jej zadaniem było przekazywanie meldunków. Teresa Stanek ps. Mitsuko była sanitariuszką i łączniczką. Wstąpiła do Armii Krajowej i brała udział w małym sabotażu. Przygotowywała m.in. akcję Burza. Ponadto rozpowszechniała materiały konspiracji.

W tym czasie aktywnie uczestniczyła w organizacji podziemnego życia kulturalnego — współorganizowała koncerty, wieczory poetyckie i spotkania z literatami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Teresa Stanek ps. Mitsuko nie żyje. Działania po wojnie i odznaczenia państwowe

Gdy II wojna światowa się skończyła, Teresa Stanek ps. Mitsuko skończyła archeologię klasyczną i prehistorię Polski. Zatrudniła się w wydawnictwach "Czytelnik" oraz PWN. W 1980 roku została wybrana na wiceprzewodniczącą NSZZ Solidarność. W latach 1990-2002 była radną stołecznej dzielnicy Śródmieście i gminy Centrum.

Ponad 20 lat należała do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz do Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK korpusu "Jodła". W październiku 2021 roku została powołana na funkcję prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaczono ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza", Złotą Odznaką Szarych Szeregów, Medalami "Pro Memoria" oraz "Pro Patria". Miała stopień porucznika.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie żyje Teresa Stanek ps. Mitsuko. Członkini AK i Szarych Szeregów odeszła w wieku 93 lat - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia