Zmarła Regina Mac ps. "Rysia". Była łączniczką AK-WiN u "Orlika". Po wojnie zamieszkała w Opolu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Regina Mac (1929-2024)
Regina Mac (1929-2024) Robert Krauz / Archiwum Stowarzyszenia Odra-Niemen
W wieku 94 lat zmarła kpt. Regina Mac ps. „Rysia”, łączniczka Armii Krajowej, a później zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po wojnie zamieszkała w Opolu.

Regina Mac urodziła się 9 czerwca 1929 r. w Rykach na Lubelszczyźnie. W czasie II wojny światowej cała jej rodzina była zaangażowana w konspiracyjną działalność niepodległościową: rodzice, cztery siostry i dwóch braci. Jej młodszy brat Stanisław ps. „Sosna” w 1943 roku wstąpił do oddziału partyzanckiego mjr. Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”, który wchodził w skład 15 pułku piechoty „Wilków” AK-WIN.

- Ja już w szkole podstawowej działałam w konspiracji w takiej wojskowej służbie kobiet, a komendantem była nauczycielka pani Godlewska. My dziewczyny, byłyśmy kurierami i sanitariuszkami. Nosiłyśmy żołnierzom korespondencję konspiracyjną, jedzenie, lekarstwa i czystą bieliznę. Byłyśmy też łącznikami partyzantów z rodzinami, co było bardzo ważne. Bywało, że czasami musiałam iść kilka kilometrów przez las, bo tak trzeba było… - wspominała przed laty Regina Mac w rozmowie z Tomaszem Kwiatkiem.

Sama formalnie złożyła przysięgę wojskową we wrześniu 1945 roku, przyjmując pseudonim „Rysia”. Miała wtedy 16 lat. Odebrał ją ppor. Wacław Kuchnio ps. „Spokojny”, zaufany zastępca „Orlika”.

Od marca do października 1946 r. była trzykrotnie aresztowana przez funkcjonariuszy UB. Przeszła brutalne śledztwo.

W 1950 roku przyjechała na Opolszczyznę. Początkowo do Grodkowa, a w następnym roku osiadła w Opolu. W 1954 r. wyszła za mąż. 36 lat przepracowała w zakładach drobiarskich.

Była aktywnym członkiem opolskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W ostatnich latach życia często spotykała się, jako świadek historii, z młodzieżą, szczególnie z druhnami i druhami ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Współpracowała ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen. W 2017 roku została awansowana do stopnia kapitana.

Zmarła w poniedziałek 29 stycznia w Opolu.

Zmarła Regina Mac. Termin pogrzebu

Pogrzeb Reginy Mac odbędzie się w sobotę 3 lutego na cmentarzu komunalnym w Opolu-Półwsi. Uroczystość rozpocznie Msza święta o godz. 10.00 w starej kaplicy. Bezpośrednio po tym nastąpi pochówek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmarła Regina Mac ps. "Rysia". Była łączniczką AK-WiN u "Orlika". Po wojnie zamieszkała w Opolu - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia