Trwa dekomunizacja Polski. Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała zburzenie "pomnika wdzięczności" w Głubczycach

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Kreml zareagował na zburzenie upamiętnienia sowieckiego w Głubczycach
Kreml zareagował na zburzenie upamiętnienia sowieckiego w Głubczycach M. Bujak IPN, Telegram / Kolaż NTO
W piątek (5 maja) w Głubczycach zburzono „pomnik wdzięczności Armii Czerwonej”. Jeszcze tego samego dnia na wydarzenie zareagował Kreml. W Polsce nie są likwidowane cmentarze, a jedynie obiekty propagandowe. Inaczej dzieje się za naszą wschodnią granicą. W galerii znajdują się zdjęcia propagandowych obiektów zlikwidowanych w ostatnim roku oraz miejsca podlegające ochronie prawnej.

W piątek (5 maja) informowaliśmy, że w Głubczycach został zburzony drugi ze znajdujących się do niedawna w tym mieście komunistycznych obiektów propagandowych poświęconych Armii Czerwonej.

Jeszcze tego samego dnia pojawiła się reakcja Kremla. Głos w sprawie zabrała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

- W Polsce w transmisji na żywo zburzono pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w miejscu pochówku ponad 500 żołnierzy 1 Frontu Ukraińskiego. Od tego dnia są oficjalnie „niewdzięczni” – napisała na Telegramie.

Opublikowana informacja mija się z prawdą. Wyburzony obiekt faktycznie znajdował się na terenie byłego cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej, ale w 1952 roku ich szczątki zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz wojskowy w Kędzierzynie-Koźlu.

- Na podstawie dokumentacji Polskiego Czerwonego Krzyża ustalono, że w 1952 r. przeprowadzono w Głubczycach całościowe ekshumacje szczątków czerwonoarmistów i na terenie Głubczyc nie pozostawiono żadnych miejsc pochówku żołnierzy Armii Czerwonej – poinformowała delegatura IPN w Opolu.

To ważna informacja, ponieważ w trwającej od roku wzmożonej akcji dekomunizowania przestrzeni publicznej w Polsce, likwidowane są jedynie obiekty propagandowe, ale nie cmentarze. Warto wspomnieć, że elementy upamiętnień, jak np. tablice, są demontowane i przechowywane w zbiorach IPN.

Od marca 2022 roku na terenie województwa opolskiego zlikwidowano w sumie pięć takich budowli w czterech miejscowościach:

  • Chrzowice, gm. Prószków, 23 marca 2022
  • Brzeg, rozpoczęcie 24 sierpnia 2022
  • Byczyna, 27 października 2022
  • Głubczyce, 27 października 2022 oraz 5 maja 2023 (to były dwa rożne obiekty).

Łącznie w tym czasie w Polsce zburzono 28 tego typu upamiętnień. Na liście IPN znajduje się jeszcze około 30 obiektów przeznaczonych do rozbiórki.

Co ważne, IPN proponuje samorządom pomoc w utworzeniu w tych miejscach nowych upamiętnień. W Chrzowicach (gm. Prószków) już stoi pomnik pamięci ofiar dwóch totalitaryzmów z II wojny światowej.

Cmentarze zostaną

Duże nekropolie w regionie, na których spoczywają szczątki czerwonoarmistów są m.in. w Kędzierzynie-Koźlu i Kluczborku, charakterystyczny cmentarzyk znajduje się również w centrum Opola, przylega do kampusu Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Katowickiej. Dodatkowo tysiące żołnierzy sowieckich pochowano na terenie byłego obozu jenieckiego w niemieckim Lamsdorf, dzisiejszych Łambinowicach. Cmentarze te podlegają ochronie prawnej i są utrzymywane z pieniędzy polskich podatników.

- Prawo stanowi jasno, że w ustawie o propagowaniu komunizmu jest wykluczenie cmentarzy i miejsc pochówku. Dlatego nie usuwamy symboli z cmentarzy wojennych. Przyjmujemy, że czerwona gwiazda jest symbolem Armii Czerwonej. Rząd polski ma podpisaną umowę z rządem Federacji Rosyjskiej z 1994 r. o wzajemnej opiece nad cmentarzami – tłumaczył w Chrzowicach Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętnień i Męczeństwa IPN.

Niestety inaczej dzieje się za naszą wschodnią granicą. W ciągu roku na Białorusi zrównano z ziemią kilka polskich cmentarzy, m.in. Mikuliszkach, Stryjówce i Surkontach. Spoczywali na nich żołnierze Armii Krajowej i Uderzeniowych Batalionów Kadrowych, którzy w latach 40. zginęli w walce z Niemcami lub sowietami.

Zburzony obiekt znajdował się w Głubczycach, u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego i Marii Skłodowskiej-Curie.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trwa dekomunizacja Polski. Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała zburzenie "pomnika wdzięczności" w Głubczycach - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia