Zmarł Józef Małek "Tygrys". Był jednym z ostatnich żołnierzy Antoniego Hedy "Szarego"
Józef Małek urodził się niedaleko Iłży w 1923 roku w ówczesnym województwie kieleckim. Po skończeniu miejscowej szkoły powszechnej wyjechał do Radomia, gdzie pobierał kolejne nauki.
Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do Organizacji Orła Białego, gdzie przyjął pseudonim "Tygrys".
Następnie włączył się do walki w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów w Radomiu. W kwietniu 1941 r. został aresztowany przez Gestapo, jednak udało mu się uciec w drodze na przesłuchanie. Od tego czasu brał udział w akcjach sabotażowo-dywersyjnych Związku Odwetu Związku Walki Zbrojnej. Odpowiadał za wykonywanie wyroków sądu Polskiego Państwa Podziemnego na konfidentach. W 1942 r. został dowódcą bojówki operacyjnej obwodu AK “Dolina Iłży”. Od wiosny 1943 r. należał do bojówki do specjalnych poruczeń “Baszta” Komendy Okręgu w oddziałach Kedywu.
- czytamy na stronie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Brał udział w rozbiciu więzień w Starachowicach oraz Końskich.
Po zakończeniu II wojny światowej włączył się w działalność konspiracji antykomunistycznej. Należał do największej organizacji niepodległościowej działającej na ziemiach polskich - Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Brał udział w rozbiciu więzienia w Kielcach w sierpniu 1945 roku oraz w Radomiu we wrześniu 1945 roku.
Wyjechał na tak zwane "Ziemie Odzyskane". We Wrocławiu podjął naukę na miejscowej politechnice. Jeszcze na pierwszym roku studiów został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Był brutalnie torturowany. Umieszczono go w kieleckim więzieniu. Skazano na karę śmierci.
W tym czasie zdarzyła się rzecz zdawać, by się mogło, nieprawdopodobna.
Dzięki wstawiennictwu Ormian -oficerów Armii Czerwonej uratowanych przez jego oddział przed rozstrzelaniem przez Niemców, karę zmieniono na 15 lat więzienia. Po dalszej interwencji został uniewinniony i zwolniony z więzienia.
- czytamy na stronie OMPiO.
Po wyjściu na wolność wrócił na studia. Pracował na "Ziemiach Odzyskanych" jako architekt.
Po 1989 r. włączył się w działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W latach 1993-2002 był wiceprezesem Okręgu Dolnośląskiego, pracował też w kilku komisjach Związku. W 2014 roku otrzymał awans na pułkownika. Za swoje zasługi “Tygrys” został odznaczony Srebrnym Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Medalem Zasłużonych dla miasta Erywania (stolicy Armenii).
Jest autorem wspomnień "Zapomnieć nie umiem". W 2017 roku Józef Małek odwiedził dawne kieleckie więzienie.
Źródło: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach