"Iskry Niepodległej" dotarły na Pomorze. Mobilny spektakl w naczepie ciężarówki można już oglądać w Malborku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Multimedialne widowisko można oglądać w naczepie ciężarówki, która zaparkowała przy ul. Kościuszki w Malborku.
Multimedialne widowisko można oglądać w naczepie ciężarówki, która zaparkowała przy ul. Kościuszki w Malborku. Radosław Konczyński
Na Pomorze zawitał projekt „Iskry Niepodległej”. Pierwszym miastem, w którym jeszcze do czwartku (20 lipca) można oglądać multimedialny pokaz na temat wybitnych Polek i Polaków, jest Malbork. Na trasie znajdą się jeszcze Gdańsk, Puck i Pelplin.

„Iskry Niepodległej” to nowoczesny spektakl o wybitnych Polkach i Polakach

„Iskry Niepodległej” to nowoczesny projekt multimedialny Biura „Niepodległa” umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która podróżuje po całej Polsce. Spektakl powstał dzięki współpracy z polskimi producentami z różnych branż. Na jego potrzeby zaprojektowano nowoczesne narzędzia (m.in. mobilny ekran transparentny), które łączą funkcjonalność z atrakcyjnym designem przestrzeni. Narratorem prowadzącym odbiorców przez opowieść o polskich dokonaniach jest cyfrowy byt, a część grafik zostało stworzonych z pomocą sztucznej inteligencji.

Jak informuje Biuro „Niepodległa”, w naczepie widzowie poznają historie wybitnych Polek i Polaków, „których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie”. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Wśród nich są m.in.:

 • Jan Czochralski urodzony w Kcyni na Pomorzu, którego prace nad wynalezieniem metody otrzymywania monokryształów krzemu umożliwiają produkcję układów scalonych;
 • Ludwik Hirszfeld, który wprowadził oznaczenia grup krwi: 0, A, B i AB i odkrył przyczyny konfliktu serologicznego; 
 • Wanda Rutkiewicz - jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, która stanęła jako pierwsza kobieta na szczycie K2;
 • Irena Sendlerowa, która uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci podczas II wojny światowej;
 • Mieczysław Bekker współpracujący z NASA;
 • Jan Szczepanik - twórca kamizelki kuloodpornej.

To oczywiście tylko część z prezentowanych postaci. Ponadto, widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, pozyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Narciarskiego, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz - Łódzkiego Instytutu Technologicznego i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

- Z bliska zobaczyć można najważniejsze polskie odznaczenia wojskowe i cywilne, czyli order Orła Białego i order wojenny Virtuti Militari, a także kamizelkę kuloodporną zaprojektowaną przez Jana Szczepanika. Zainteresowani osiągnięciami sportowymi z chęcią obejrzą Puchar Narodów zdobyty przez polskich skoczków narciarskich w sezonie 2016/2017 – informuje Biuro „Niepodległa”.

Projekt jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami dzięki windzie, audiodeskrypcji i tłumaczeniu na Polski Język Migowy.

"Iskry Niepodległej" już w Malborku, ale uroczyście będzie w Gdańsku

Na Pomorzu ciężarówka Biura „Niepodległa” odwiedzi cztery miasta. We wtorek (18 lipca) dotarła do Malborka na trzy dni. Można ją odwiedzić na parkingu przy Muzeum Miasta Malborka, ul. Kościuszki 54, jeszcze 19 lipca w godz. 10-18 oraz 20 lipca w godz. 10-16.

Uroczyste otwarcie projektu na Pomorzu odbędzie się 21 lipca o godz. 12 na pl. Władysława Bartoszewskiego przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Udział zapowiedzieli Marek Kamiński – polarnik, podróżnik, prof. Grzegorz Berendt - dyrektor Muzeum II Wojny Światowej oraz Michał Kosiorek - kierownik Działu Promocji i Projektów Kulturalnych w Biurze „Niepodległa”. Właśnie w tym miejscu pokaz multimedialny w naczepie będzie można oglądać 21 i 22 lipca w godz. 12-20 oraz 23 lipca w godz. 10-16.
Kolejne lokalizacje na Pomorzu to:

 • Puck, Stary Rynek
  - 24 lipca: 10.00-18.00
  - 25 lipca: 10.00-18.00
  - 26 lipca: 10.00-16.00
 • Pelplin, parking przed bazyliką katedralną (Plac Tumski 1)
  - 27 lipca: 10.00-18.00
  - 28 lipca: 10.00-18.00
  - 29 lipca: 10.00-16.00

Projekt „Iskry Niepodległej” sfinansowano z budżetu państwa w ramach środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem projektu jest ORLEN S.A. Trasę wspiera Fundacja ORLEN.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia