Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej: Ponadczasowe ideały Sierpnia

Karol Nawrocki, prezes IPN
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki Mikołaj Bujak
W XX w. Polakom niejednokrotnie przyszło odegrać znaczącą rolę historyczną. Tak stało się m.in. w latach 1920 i 1980, kiedy Polska wywarła przełomowy wpływ na losy świata. Najpierw obroniliśmy Europę przed nawałą bolszewicką, a w sierpniu 1980 r., gdy rodził się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, cały świat poznał cechy polskiego narodu i wyznawane przez niego wartości: wielkie pragnienie wolności, gotowość niesienia pomocy innym, upominanie się o godność każdego oraz solidaryzm społeczny.

W lipcu i sierpniu 1980 r. strajkowało blisko milion Polaków. Za tą ogromną liczbą kryją się konkretne emocje, ludzkie dramaty, dylematy, radości i smutki. Szczęśliwie, nie ma potrzeby przypominać nazwisk wielkich liderów „Solidarności”, stały się one bowiem częścią żywej pamięci społecznej. Ale pamiętajmy, że „Solidarność” w 1981 r. tworzyło 10 mln zwykłych ludzi.

Warto zadać sobie trud, aby postawić się w ich sytuacji i pokonać barierę wyobraźni historycznej i emocjonalnej. Co przeżywali ludzie w lipcu i sierpniu roku 1980, jakie mieli nadzieje, co myśleli o przyszłości? Jak zmieniała się ich perspektywa, kiedy strajk w Stoczni Gdańskiej podjęty 14 sierpnia dwa dni później niemal upadł, by ostatecznie przerodzić się w strajk solidarnościowy, który zakończył się podpisaniem 31 sierpnia historycznych porozumień?

Cyklowi publikacji, które Instytut Pamięci Narodowej przygotował wraz z „Dziennikiem Bałtyckim”, przyświecała w pierwszej kolejności myśl, aby przywołać te zwykłe doświadczenia strajkujących, działaczy i innych osób wspierających „Solidarność”, niekoniecznie historycznych liderów, niekoniecznie mieszkańców wielkich miast.

Z pewnością w sierpniu 1980 r. stało się coś niezwykłego. Za sprawą strajków oraz podpisanej umowy Stocznia Gdańska stała się symbolem polskiego porozumienia. Z jednej strony do stołu usiedli strażnicy wolności, pragnący swobody dla Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej, a z drugiej strażnicy zniewolenia. Presja wywarta przez strajkujących okazała się silniejsza niż potęga władzy komunistycznej.

Jak opisać, jak zrozumieć istotę „Solidarności”, tej historycznej, ale też jej uniwersalnego pierwiastka? Jak w soczewce skupiają się tu ważne polskie cechy - przywiązanie do wolności i samorządności, ale i przekonanie, że o ważne rzeczy trzeba walczyć. Głębokie słowa św. Pawła sprzed dwóch tysięcy lat są tu najlepszą wskazówką. W Liście do Galatów Apostoł Narodów pisał: „Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełniajcie prawo Chrystusowe” (Ga 6,2). To zobowiązanie powinno stać się naszym narodowym credo, wyzwaniem oraz lekcją do przemyślenia. Wierzę, że dzięki Sierpniowi ’80 zobowiązanie to zostało zapisane głęboko w naszych sercach i umysłach. Wszyscy służmy wolnej, demokratycznej i społecznie odpowiedzialnej Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej: Ponadczasowe ideały Sierpnia - Dziennik Bałtycki

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia