Katowice: kultowe domy towarowe PRL w środku: Zenit, Skarbek, Ślązak. Zobaczcie archiwalne zdjęcia Dziennika Zachodniego z lat 70.

Katowice: kultowe domy towarowe PRL w środku: Zenit, Skarbek, Ślązak
Katowice: kultowe domy towarowe PRL w środku: Zenit, Skarbek, Ślązak Fotoreportezy DZ
W archiwum Dziennika Zachodniego znaleźliśmy zdjęcia z zakupów w słynnych katowickich domach handlowych w lat 70.Najpopularniejszymi budynkami tego typu były: Państwowy Dom Towarowy, Zenit oraz Skarbek. Ale też są też inne, nieco mniejsze. Jak wyglądały wówczas zakupy? Zobaczcie

Katowickie domy towarowe z czasów PRL-u. Budynki te były wówczas dla Polaków jednym z elementów nowoczesności, a także oferowały towary o różnorodnym asortymencie. Dawały możliwość zaopatrywania się w różnego rodzaju produkty w jednym miejscu. Nie sposób jednak porównywać je z dzisiejszymi galeriami, w których obecnie mieści dosłownie wszystko. W PRL-u domów towarowych nie zabrakło również w Katowicach, gdzie najpopularniejszymi budynkami tego typu były: Państwowy Dom Towarowy, Zenit oraz Skarbek. Zobacz zdjęcia archiwalne domów towarowych z PRL-u.

Tak robliśmy zakupy w Katowicach w latach 70.

PRL-owskie domy towarowe niczym współczesne galerie handlowe

Domy towarowe w czasach PRL-u były dla Polaków niejako prototypami współczesnych galerii handlowych, choć nie sposób porównywać je z budynkami, w których obecnie mieści się dosłownie wszystko – od supermarketów przez klepy odzieżowe, obuwnicze, drogerie, apteki, piekarnie, cukiernie, aż po lokale usługowe czy sportowe i rozrywkowe. Kilkadziesiąt lat temu takich luksusów nie było, ale skoncentrowanie w jednym miejscu stoisk z różnego rodzaju towarami już wtedy było ułatwieniem podczas robienia zakupów, przy ograniczonym powszechnie asortymencie. Nieraz bowiem nadarzała się okazja, że idąc do konkretnego stoiska można było zatrzymać się przy innym i kupić coś deficytowego.

Domy towarowe w PRL-u - podobne, kanciaste, architektonicznie podobne? Nie wszystkie

Budowle, które w epoce PRL-u pełniły funkcje handlowe były budynkami wielkopowierzchniowymi, które wyróżniały się niezwykle różnorodnym jak na tamte czasy asortymentem. Ogólnie, w sklepach można było zobaczyć głównie puste półki, a gdy tylko pojawił się nowy towar nikt nie tracił czasu na dowiadywanie się, co tym razem dostarczono, ale zajmował miejsce w kolejce, by skorzystać z okazji do nabycia czegoś, co może się przydać. Takie sytuacje nie omijały domów

towarowych, jednak dzięki różnorodności produktów, jakimi tam handlowano wzrastały szanse na chociaż częściowo udane zakupy. W przestrzeniach takich budynków nie było jednak – tak jak we współczesnych galeriach handlowych – wydzielonych sklepów, ale stoiska z poszczególnymi rodzajami produktów.

Katowice: kultowe domy towarowe PRL w środku: Zenit, Skarbek, Ślązak

Katowice: kultowe domy towarowe PRL w środku: Zenit, Skarbek...

Najpopularniejsze domy towarowe w Katowicach

W czasach PRL-u domów towarowych nie zabrakło również w Katowicach, gdzie najpopularniejszymi budynkami tego typu były: Państwowy Dom Towarowy, Zenit oraz Skarbek. Każdy z nich był doskonale znany przez mieszkańców regionu i zapewne nie tylko.

Początki pierwszego z nich sięgają 1948 roku i już wtedy można było zakupić tam dosłownie wszystko. W latach siedemdziesiątych budynek ten zmienił swoją nazwę na Pedant. Zenit z kolei otwarto w 1962 roku i był bardzo nowoczesnym domem towarowym jak na tamte czasy. Stanowił też jeden z pierwszych obiektów, jakie wpisały się w przebudowę katowickiego Rynku w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Skarbek natomiast funkcjonuje od 1975 roku i już sam jego widok przywoływał skojarzenia z nowoczesnością. Elewację budynku pokryto bowiem tłoczoną blachą aluminiową, jak została sprowadzona z Francji.

W załączonej galerii przedstawiamy zdjęcia archiwalne katowickich domów towarowych, dzięki którym można zobaczyć, jak w czasach PRL-u budynki te komponowały się z innymi elementami architektonicznymi Katowic. Zobacz zdjęcia archiwalne domów towarowych z PRL-u!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Katowice: kultowe domy towarowe PRL w środku: Zenit, Skarbek, Ślązak. Zobaczcie archiwalne zdjęcia Dziennika Zachodniego z lat 70. - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia