Kiedyś było tam luksusowo! Tak teraz wygląda schron prezydenta Poznania. Miał wytrzymać uderzenie atomowe. Oto niezwykłe zdjęcia ze środka

Katarzyna Kulik-Libuda
Katarzyna Kulik-Libuda
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania znajduje się na obrzeżach Poznania, przy ul. Słupskiej 62.Kolejne zdjęcie --->
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania znajduje się na obrzeżach Poznania, przy ul. Słupskiej 62.Kolejne zdjęcie --->Stowarzyszenie Schrony w Polsce
Wiedzieliście, że w stolicy Wielkopolski znajduje się schron przeciwatomowy prezydenta Poznania? Nigdy nie został użyty, ale wzbudza spore zainteresowanie, nie tylko wśród miłośników historii. Obiekt z okresu zimnej wojny, obecnie udostępniany jest przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Poznaj jego historię i zobacz nowe zdjęcia ze schronu udostępnione nam przez Stowarzyszenie Schrony w Polsce.

Ciekawa historia schronu przeciwatomowego w Poznaniu

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania powstał na przełomie lat 50. i 60. na obrzeżach Poznania, przy ul. Słupskiej 62, wchodząc w struktury Terenowej Obrony Przeciwlotniczej (TOPL), następnie Powszechnej Samoobrony (PS) i w końcu Obrony Cywilnej. Według ambitnych planów, w schronie miało przebywać 40-50 osób nawet przez kilka tygodni, chociaż w praktyce czas ten skróciłby się przez liczne niedogodności i mankamenty w założeniach funkcjonowania (np. brak kuchni i magazynu z żywnością). Stworzono go na wypadek wojny atomowej lub innego zagrożenia.

Obiekt o powierzchni około 500 m2 został ukryty kilka metrów pod ziemią, a dla zapewnienia dodatkowego kamuflażu, zbudowano nad nim budynek mieszkalny, w którym umieszczono biura Państwowej Inspekcji Radiowej. Cały teren był dobrze strzeżony i dostępny tylko dla wąskiej grupy osób uprawnionych. Schron przestał pełnić funkcje operacyjne w 1994 roku, jednak jego lokalizacja była utrzymywana w tajemnicy aż do 2010 r. Prawdopodobnie dzięki temu zachował się tak dobrym stanie technicznym z niemal kompletnym wyposażeniem. Do zwiedzania został udostępniony w 2012 roku.

Maszynownia sercem schronu przeciwatomowego w Poznaniu

Do schronu prowadzą długie schody wybudowane na zewnątrz poza obrysem budynku. Aby zakamuflować ich obecność, przykryto je imitacją szopy. Do schronu prowadzą dwa przedsionki z trojgiem stalowych drzwi ochronno-hermetycznych mających zniwelować siłę fali uderzeniowej w przypadku ataku na Poznań.

Zobacz zdjęcia ze schronu:

Sercem schronu odpowiedzialnym za zasilanie jest maszynownia. Na jej wyposażenie składają się dwa zespoły agregatów prądotwórczych Andoria, które miały być uruchomione w przypadku odcięcia zasilania od sieci miejskiej. Agregaty były umiejscowione na betonowych podstawach, metalowych ramach i gumowych podkładach, aby fundamenty nie ucierpiały od drgań. Jedynym mankamentem mogły być ilości zapasów paliwa w obiekcie, jak również możliwości zorganizowania dostaw paliwa.

Schron ma też płuca!

Płucami schronu jest pomieszczenie urządzeń wentylacyjnych. Za oczyszczanie i przepływ powietrza odpowiadał zespół czterech zestawów filtrowentylacyjnych z silniczkami wysokoprężnymi, pompami i filtrami powietrza (w przypadku wykrycia skażenia). Urządzenia były napędzane elektrycznie, a w przypadku odcięcia zasilania była możliwość napędzania ich ręcznie przy pomocy korb.

Luksusowe gabinety władz w schronie przeciwatomowym w Poznaniu

W obiekcie znajdują się gabinety: prezydenta Poznania, Zarządu Miasta oraz Wydziały: Budżetowo-Gospodarczy; Zdrowia i Ochrony Środowiska; Prawny i Kadr; Spraw Obywatelskich; Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej; Komunikacji; Kultury; Działalności Gospodarczej; Rolnictwa, Szefa Miejskiego Inspektoratu OC (MIOC).

Wszystkie te gabinety jak na schronowe standardy, zwłaszcza w tamtych latach, można bez wątpliwości nazwać luksusem. Wygodne kanapy, lampy, radia i gramofony – to wszystko miało wynagrodzić niedogodności i brak komfortu.

Za łączność odpowiadała centrala telefoniczna. Zapewniała łączność ze światem zewnętrznym. W przypadku zerwania łączności kablowej i radiowej, do komunikacji i przekazywania meldunków miano wykorzystywać gońców, którzy w razie potrzeby mieli dostępnymi środkami kursować pomiędzy placówkami.

Zobacz też: Opuszczone miasto-widmo wciąż straszy. Co wydarzyło się w tym miejscu? Stacjonowała tam armia radziecka

Najważniejszym pomieszczeniem całego schronu była Sala Operacyjna, w której znajdował się Sztab Zarzadzania Kryzysowego z licznymi telefonami oraz mapami Poznania i okolic z różnym podziałem. To w tym miejscu w przypadku wystąpienia konfliktu zbrojnego miały zapadać najważniejsze decyzje jak np. sposób i zakres ewakuacji ludności cywilnej.

Pracownicy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości uważają, że schron nie sprawdziłby się w wypadku ataku atomowego, z uwagi na płytką lokalizację, zerwanie łączności w wypadku wybuchu bomby atomowej oraz brak kuchni i magazynów żywności.

Jak zwiedzić Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania?

Schron został otwarty dla zwiedzających 13 grudnia 2012 roku, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oraz w dniu 21 grudnia 2012 roku, w związku z przepowiednią dotyczącą końca świata. Od 2013 roku schron udostępniany jest dla turystów w każdą ostatnią sobotę miesiąca, a od marca 2017 roku w każdy III czwartek miesiąca schron otwarty jest dla grup szkolnych.

Zobacz zdjęcia ze schronu przeciwatomowego w Poznaniu:

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania znajduje się na obrzeżach Poznania, przy ul. Słupskiej 62.Kolejne zdjęcie --->

Kiedyś było tam luksusowo! Tak teraz wygląda schron prezyden...

Na Wildzie zginęło 5 osób, a ponad 60 zostało rannych. Minęło już prawie 30 lat od największej katastrofy tramwajowej w Poznaniu. 8 września 1993 roku na ulicy 28 Czerwca 1956 r. tramwaj linii nr 10 wypadł z szyn i uderzył w bok kamienicy.Ratownicy jeszcze długo nie mogli się otrząsnąć po tym, co zobaczyli. - Mną wstrząsnął widok nieprzytomnego dziecka, obok którego leżała urwana ręka - wspominał jeden z nich.Czytaj dalej i zobacz zdjęcia --->

"Tak makabrycznego widoku nie pamiętam". Minęło ponad 30 lat...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kiedyś było tam luksusowo! Tak teraz wygląda schron prezydenta Poznania. Miał wytrzymać uderzenie atomowe. Oto niezwykłe zdjęcia ze środka - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia