Kluczbork był bastionem niemieckości

Czytaj dalej
Fot. Muzeum im. Jana Dzierżona
Mirosław Dragon

Kluczbork był bastionem niemieckości

Mirosław Dragon

Na początku XX wieku kluczborczanie w większości byli konserwatywni i nacjonalistyczni. Do Kreuzburga przyjechał nawet niemiecki kajzer

Opis Kluczborka na początku XX wieku znamy dzięki Walterowi Weinlaubowi, żydowskiemu aktorowi i reżyserowi, który u schyłku życia napisał autobiografię pt. „Von Kreuzburg bis Hollywood” (Z Kluczborka do Hollywood). Sto lat temu w Kluczborku istniały osobne szkoły dla chłopców i dziewcząt. Te drugie miały wyższy poziom, dlatego zamożne rodziny przemycały do nich także swoich synów. W ten sposób również Walter, syn właścicieli hotelu Weißer Adler, stojącego przy Milchstrasse (dzisiejszej ul. Ściegiennego), trafił wraz z trzema innymi chłopcami do szkoły prowadzonej przez pannę Gernot. Do pierwszej klasy poszedł jako sześciolatek w 1907 roku.

Jak wspominał po latach, była to szkoła przesiąknięta pruskim drylem. Uczniowie na apelach stali na baczność i śpiewali pieśni o wspaniałym kajzerze, który mieszka w Berlinie. Co roku 2 września uczniowie wszystkich szkół maszerowali równym krokiem pod pomnik upamiętniający bitwę pod Sedanem, w której armia pruska pokonał a Francuzów. Kluczbork z początków XX wieku Walter Weinlaub określa jako „bastion niemieckości” (niem. Burg des Deutschtums). Kluczborczanie byli jego zdaniem konserwatywni i nacjonalistyczni. Nacjonalistyczna była też lokalna gazeta „Kreuzburger Nachrichten” (Wiadomości Kluczborskie).

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Mirosław Dragon

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.