Spis treści
Niezwykłe postacie na Międzynarodowy Dzień Kobiet
Kiedy zapytalibyśmy przypadkową osobę o znane edukatorki i kobiety nauki wymieniłby zapewne Marię Montessori. Jeśli doprecyzowalibyśmy, że chodzi o polskie badaczki, z pewnością w odpowiedzi usłyszelibyśmy nazwisko: Skłodowska-Curie. Tymczasem na ziemiach Polski było naprawdę sporo kobiet, które zmieniały edukację. Tylko że... wciąż niewiele się o nich mówi.
„Polska edukacja bazuje na stereotypach”. Rozmowa z Magdą Trubalską
Kobiety w nauce – po przeczytaniu tych słów do głowy przyjdzie nam z pewnością Maria Skłodowska-Curie, a później… no, właśnie. Nikt? Zbyt często milczymy o naukowczyniach, które dokonały niezwykłych o...
Niestety, dziś są one zapomniane. Chcielibyśmy więc odkurzyć te karty historii i przypomnieć postaci (nie)znanych kobiet w nauce. Słyszeliście nazwiska: Joteyko, Morzycka czy Stefanowska? Jeśli nie, to warto nadrobić braki w wiedzy i poznać kobiety, które walczyły o lepszą edukację.
Chętnie używane wynalazki i udogodnienia również często były opracowywane przez kobiety. W 1886 roku Josephine Cochrane sfrustrowana tym, że jej służąca ciągle tłucze naczynia, opatentowała pierwszą zmywarkę. W 1958 roku powstał „papier w płynie”, czyli dzisiejszy korektor. Stworzyła go Bette Nesmith Graham. Mary Andreson zrobiła ukłon w stronę wszystkich kierowców, opatentowała wycieraczki samochodowe (aż trudno sobie wyobrazić, jak bez nich można było jeździć samochodem!).
Kamizelka kuloodporna, piła tarczowa, jednorazowe pieluchy, biustonosz – to wszystko zostało wymyślone przez kobiety. Widzieliście o tym?
„Dzielne ręce panny Stefanii”. Historia kobiety, która dała dzieciom dom
Jej biografia pełna jest niedopowiedzeń i domysłów. Z tych skrawków układa się obraz kobiety dzielnej, pracowitej i całkowicie oddanej dzieciom. Chociaż informacji o Stefanii Wilczyńskiej nie znajdzie...