Komunistyczna propaganda w wojsku przeciw Polsce - Żołnierze komuniści muszą wymordować polskich oficerów

Mariusz Krzysztofiński
Zwycięstwo rewolucji w Rosji umocniło dążenia do wywołania rewolucji światowej. Na przeszkodzie realizacji tego programu stanęło powstanie w 1918 r. niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej.

W grudniu 1918 r. założona została Komunistyczna Partia Robotnicza Polski (od 1925 r. Komunistyczna Partia Polski), negująca ideę niepodległości kraju. W ramach KPRP na początku 1919 r. powstał specjalny Wydział Agitacji w Wojsku. Jego głównym celem było stworzenie Komunistycznej Organizacji Wojskowej, przygotowanie partii do bezpośredniej walki o władzę m.in. poprzez przeciwstawianie się tworzeniu armii polskiej, pracę agitacyjną wśród żołnierzy w celu spowodowania anarchii oraz wywołanie rewolucji.

Przeciwko armii burżuazyjnej

Działając w myśl tych instrukcji, wydział zbierał broń i formował kadry bojowe. Na jego czele stanął przybyły z Rosji bolszewickiej Stefan Żbikowski „Stefan”, „Janek”, od marca 1918 r. dowódca Czerwonego Pułku Rewolucyjnego Warszawy, jeden z organizatorów Zachodniej Dywizji Strzelców. 14 III 1919 r. polski kontrwywiad, posiadający rozeznanie w charakterze zadań wydziału wojskowego, aresztował go. Wzmożona akcja wywrotowa w Wojsku Polskim była realizacją zapisu powstałego na I Zjeździe KPRP w 1919 r., podkreślającego: konieczność zwalczania każdej próby tworzenia burżuazyjnej kontrrewolucyjnej armii polskiej. Walki na froncie polsko-bolszewickim wzmogły działalność agitacyjną strony bolszewickiej, której przeciwdziałał polski kontrwywiad wojskowy. W późniejszych latach działalność Wydziałów Agitacji w Wojsku przerwały aresztowania dokonane w 1922 r. i w 1923 r. Dalsze aresztowania wśród działaczy wojskówek doprowadziły do tego, że w 1925 r. „organizacja wojskowa przestała faktycznie istnieć”.

Proletariat zwycięży dzięki wojsku

W maju 1926 r. KPP rozpoczęła odbudowę rozbitych struktur Wydziału Agitacji w Wojsku. Wydziały wojskowe miały obecnie powstać przy każdym komitecie obwodowym i okręgowym KPP. Wskutek licznych aresztowań w organizacji warszawskiej w lipcu 1927 r., KC KPP w miejsce Wydziału Agitacji w Wojsku powołał Centralny Wydział Wojskowy, a zamiast Okręgowych Wydziałów Agitacji w Wojsku – Okręgowe Wydziały Wojskowe. Podejmując działalność na polu wojskowym, KPP chciała poznać: „wszystkie tajniki i szczegóły życia codziennego koszar, tzn. ile jest budynków, jakie są najważniejsze, o której żołnierze wychodzą na ćwiczenia i gdzie ćwiczą, gdzie uczęszczają żołnierze (do jakich kin, knajp, miejsc rozrywkowych)”. Sposób utrzymywania kontaktu komórek wojskowych z organami KPP usytuowanymi poza koszarami przebiegał w sposób następujący. Sekretarz komórki wojskowej był w stałej osobistej łączności w sekretarzem bądź technikiem WW. Z kolei sekretarz pozostawał w kontakcie z pełnomocnikiem inaczej instruktorem „wojskówki”, od którego otrzymywał instrukcje i druki propagandowe. Zadaniem komórek wojskowych było informowanie o liczbie żołnierzy, ich stanie moralnym, gotowości bojowej danej jednostki, rodzaju i ilości posiadanego przez nią sprzętu, stanie wagonów i magazynów mobilizacyjnych. Informacje te trafiały najpierw do WW, a następnie do wywiadu sowieckiego. Dla ich zdobycia uznawano za konieczne: wykorzystywać niedomagania i usterki w życiu codziennym poszczególnych oddziałów pod względem zaprowiantowania, umundurowania, zakwaterowania, nieodpowiedniego traktowania szeregowych oraz rozdmuchiwania antagonizmów narodowościowych oraz sianie nienawiści szeregowych do podoficerów, a szczególnie do oficerów, których „żołnierze komuniści winni wymordować przed przejściem na stronę Armii Czerwonej na froncie w czasie wojny, lub przed dokonaniem zmiany ustroju w czasie wojny domowej”. Pracę typowo wywiadowczą w obrębie CWW prowadził wydział wywiadowczy. Do zdobycia nowych informacji wykorzystywał on m.in. żołnierzyordynansów, którzy dostarczali wiadomości dotyczące obsady personalnej dowództwa oddziałów, zachodzących w nich zmian kadrowych, animozji pomiędzy poszczególnymi oficerami. Dodatkowo poprzez ordynansów trafiały do CWW informacje dotyczące stanu zadłużenia oficerów, ich prywatnego życia, wykroczeń służbowych. W 1934 r., jak twierdzić można na podstawie kolejnego przechwyconego przez SRI okólnika KC KPP mówiącego o pracy w wojsku, uznawano, iż proletariat może zwyciężyć, pod warunkiem że na jego stronę przejdzie armia. Równocześnie komuniści uważali, że koszary stanowią jedną z najtrudniejszych „twierdz świata” do zdobycia.

Śmiertelne zagrożenie ze strony ZSRS

Antypaństwowa, ściśle destrukcyjna działalność KPP w wojsku prowadzona była według wzorców sowieckich i z inicjatywy organów wywiadu ZSRS. Jej efektami w sposób bezpośredni miało być obniżenie zdolności obronnych kraju i przygotowanie armii do wybuchu rewolucji. Postawa zajmowana przez pracujących w „wojsku” i agitujących oraz prowadzących działalność sensu stricto szpiegowską członków KPP wynikała z powszechnie wówczas przyjętego przekonania, iż ZSRS jako ojczyzna światowego proletariatu wymaga szczególnej ochrony przed dążącymi do konfrontacji z nim pozostałymi państwami. Wysoka ocena armii przez społeczeństwo była czynnikiem utrudniającym agitację komunistyczną. Przeciwdziałając jej polski kontrwywiad wychodził z założenia, iż ZSRS i ideologia w nim panująca stanowi śmiertelne zagrożenie dla niepodległości i trwałości granic Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym wyrazicielami tej opinii była druzgocąca większość korpusu oficerskiego WP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie