Koniec prohibicji i kolejek, wódkę znowu można było kupić przed 13.

Redakcja
Barmanka nalewa alkohol
Barmanka nalewa alkohol Narodowe Archiwum Cyfrowe [1]
Udostępnij:
29 listopada 1990 roku w Polsce zniesiono czasową prohibicję, która obowiązywała od 1982 roku.
"Trzynasta wybiła, wstaje nowy dzień / Ruszyła kolejka, wszystkim lżej / Życie po trzynastej tu zaczyna się / Poproszę trzy flaszki, nie pięć!"

Śpiewał w piosence "Za dziesięć minut trzynasta" Shakin' Dudi i śpiewał o czasach wcale nie tak odległych, bo czasowa prohibicja w Polsce obowiązywała w latach osiemdziesiątych i dotyczyła zakazu sprzedaży i picia w lokalach napojów alkoholowych przed godz. 13. Prohibicja została wprowadzona przez generała Wojciecha Jaruzelskiego, który sam stronił od alkoholu.

Prohibicja nie zdała egzaminu?

Zakaz sprzedaży i wyszynku alkoholi został wprowadzony 2 grudnia 1982 roku, władze PRL-u chciały w ten sposób ukrócić proceder picia w czasie pracy. Jednak już po kilku miesiącach radni z rad narodowych zastanawiali się czy wprowadzenie czasowej prohibicji było dobrym pomysłem. W kwestii picia nic się nie zmieniło, Polacy dalej pili tyle samo alkoholu, mimo że mogli kupić wysokoprocentowe napoje w sklepie czy wyszynku dopiero po 13. Władze miast zaczęły się zastanawiać, czy nie znieść częściowej prohibicji.Zakazu sprzedaży alkoholu postanowił bronić wtedy Jerzy Hausner, ówczesny sekretarz w krakowskim komitecie PZPR, wygłosił on nawet przemówienie w telewizji, w którym obstawał przeciwko sprzedaży alkoholu przed godz. 13. Tłumaczył, że martwi się o jakość sprzedawanego piwa i chroni obywateli przed masowym zatruciem.


Jak Jerzy Hausner bronił prohibicji

"Chodzi o zakaz sprzedaży piwa przed godz. 13. Zakaz ten wprowadzono w zeszłym roku na mocy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i zwalczaniu alkoholizmu. Natychmiast pojawiły się sygnały o nadmiarze produkcji piwa. Znacznie bowiem spadła jego sprzedaż (...). Wielu dziennikarzy, powołując się na interesy konsumentów, zaangażowało się w podważanie sensowności tego zakazu.

(...) Ja też chciałbym wystąpić w imieniu konsumentów, ale proponować będę, aby radni nie udzielili swojej zgody na sprzedaż piwa przed godz. 13. Przecież taka sytuacja, w której browary nie mogą sprzedać całej produkcji, może okazać się korzystna dla konsumentów.

Producenci piwa będą wreszcie musieli się z nimi liczyć. Można więc oczekiwać, że zapewniona zostanie ciągłość sprzedaży i dostawa piwa przestanie być wydarzeniem, że w końcu pojawi się w sklepach kilka gatunków, że znikną z rynku najpodlejsze, takie , którego nawet górale pić nie chcą".


Nielegalny alkohol na fali

Zakazu nie zniesiono i Polacy musieli sobie z nim radzić jeszcze kilka dobrych lat i czekać na kupno alkoholu w kolejce, w której można było spotkać dosłownie każdego.

"Był to konglomerat różnych warstw społecznych: widziało się tu inteligentów, nawet poetów, hydraulika z torbą narzędzi, malarzy pokojowych w poplamionych farbami roboczymi strojach, różne inne dostojne i mniej dostojne osoby" - pisał Marek Nowakowski w "Moim słowniku PRL-u".

Nasi rodacy nie tylko ustawiali się kolejkach, ale i potrafili sobie poradzić z zakazem picia alkoholu przed 13. w inny sposób. W latach 80. kwitła nielegalna sprzedaż alkoholu, popularne były tzw. meliny, w niektórych lokalach można było pić alkohol od samego rana, wystarczyło tylko podać specjalne hasło. Popularne było też pędzenie bimbru na własny użytek.

Jak to w czasach realnego socjalizmu, decyzje władz często prowadziły do absurdalnych sytuacji. W czasach kiedy w Polsce obowiązywała częściowa prohibicja, w części sklepów zaopatrzonych zarówno w artykuły spożywcze, jak i w alkohol, przed godz. 13 nie można było kupić na przykład denaturatu. Za to w sklepach monopolowych, mimo że alkohol można był kupić od 13., pracę zaczynano o godz. 10, więc w rzeczywistości przez trzy godziny sklep nie działał. Częściowa prohibicja w Polsce została zniesiona 29 listopada 1990 roku.

Zobacz zdjęcie w zbiorach NAC

[1] Zobacz zdjęcie w zbiorach NAC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie