Mona Lisa wraca do Luwru

Redakcja
Dzieło Leonarda da Vinci.
Dzieło Leonarda da Vinci. Dcoetzee / Wikimedia Commons
30 grudnia 1913 roku obraz Leonarda da Vinci powrócił do Luwru.

Mistrz renesansu stworzył swoje dzieło między 1503 a 1506 rokiem. Obraz został wykonany techniką olejną na drewnianej desce o wymiarach 77 cm x 53 cm.Modelka na obrazie to prawdopodobnie Lisa Gherardini, żona kupca Francesca Giocondo. To on zamówił portret kobiety u włoskiego artysty.

Ze względu na opóźnienia w wykonaniu obrazu, kupiec nie chciał za niego zapłacić. Leonardo da Vinci postanowił więc zabrać swoje dzieło do Francji.

Tajemnica uśmiechu Mony

Mona Lisa na obrazie włoskiego mistrza jest młodą kobietą o bujnych kształtach, długich włosach i migdałowych oczach. Uśmiech modelki staje się bardziej widoczny kiedy patrzy się w jej oczy, a znika po zwróceniu wzroku bezpośrednio na usta. Malarz wykorzystał trik oszukujący zmysły poprzez zarys cieni rzucanych przez kości policzkowe.

Honorowa kradzież

21 sierpnia 1911 obraz Leonardo da Vinci został skradziony z Salonu Carre. Ukradł go pracownik muzeum Vincenzo Perrugia. Został on zatrzymany, kiedy chciał sprzedać dzieło do Galerii Uffizi. Tłumaczył, że chciał zwrócić obraz jego ojczyźnie. W oczach włoskiej opinii publicznej stał się bohaterem. Włoski sąd skazał go jednak na 7 miesięcy pozbawienia wolności.

Mona Lisa Leonarda da Vinci została odzyskana przez włoską policję 30 grudnia 1913 roku.
W styczniu 2012 roku Muzeum Prado w Madrycie ogłosiło, że posiada kopię obrazu. Prawdopodobnie została ona namalowana przez uczenia włoskiego malarza.

Mona Lisa Leonarda da Vinci znajduje się w paryskim Luwrze. Jest własnością rządu Francji.

Oprac. na podstawie artykułu z Wikipedii,

autorstwa

, udost. na licencji CC-BY-SA 3.0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia