Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

O wyjątkowości Krakowa. Janusz Ślęzak o nowym numerze "Naszej Historii"

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Janusz Ślęzak

O wyjątkowości Krakowa. Janusz Ślęzak o nowym numerze "Naszej Historii"

Janusz Ślęzak

Niemiecka okupacja, zabory, komuna... - żadna z tych plag nie pogrzebała kolebki polskości ani nie złamała krakowian.

Poczuł, że serce wali mu jak młot. Ale głowa działała lepiej, niż zwykle. Miał wrażenie, że widzi wszystko wyraźniej, słyszy każdy dźwięk. Szelest ubrań przechodniów, odgłosy kroków, zgrzyt tramwaju w oddali. Tylko to drżenie rąk wciśniętych w kieszenie i nierówny oddech... Opanuj się! Musisz to opanować. Oddychaj głęboko.

Wyjął rękę z kieszeni. Przeczesał włosy, dotykając twarzy. Zesztywniała. Nozdrza napięte od głębokich wdechów i wydechów. Przeraził się, że ktoś zauważy nienaturalne zachowanie, ale przechodnie nie patrzyli mijanym ludziom w oczy. Takie spoglądnie było niebezpieczne. Wyzywające. Po pięciu latach niemieckiego terroru każdy w Krakowie wiedział, jak niewiele trzeba, by trafić do katowni gestapo na Pomorskiej, do przymusowej pracy w Rzeszy albo do obozu zagłady.

Rankiem 12 października 1943 r. Długa wyglądała, jak zawsze, odkąd pojawili się Niemcy. Może z tą różnicą, że od dobrej godziny po ulicy kręcili się dwudziestokilkulatkowie „Powolny” i „Spokojny”. Zbyt długo to trwało. Jeszcze kilka minut i drugi raz trzeba będzie odwołać „robotę” - pomyślał. Rzucił okiem w stronę „Spokojnego”. Jest umówiony znak! „Spokojny” wyjął lusterko, przejrzał się, przygładził włosy. Co za idiotyczny sygnał wybrali - skrzywił się „Powolny”. Jaki robotnik robi takie rzeczy, idąc rano do fabryki?

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Janusz Ślęzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.