Oddział IPN Gdańsk odkrył zbiorową mogiłę ofiar niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim. ZDJĘCIA i WIDEO

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Oddział IPN Gdańsk odkrył zbiorową mogiłę ofiar niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim
Oddział IPN Gdańsk odkrył zbiorową mogiłę ofiar niemieckiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim IPN Gdańsk
W dniach 8-25 maja 2023 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, we współpracy z grupą biegłych i specjalistów z zakresu archeologii i antropologii, podjął działania mające na celu odkrycie i udokumentowanie zbrodni niemieckich popełnionych w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Prace doprowadziły do odnalezienia zbiorowej mogiły ofiar w Lesie Szpęgawskim, w okolicach Starogardu Gdańskiego - miejsca eksterminacji ludności polskiej dokonanej w 1939 roku przez okupanta niemieckiego.

IPN odnalazł zbiorową mogiłę ofiar zbrodni niemieckich

Grupa specjalistów odkryła zbiorową mogiłę o wymiarach 10 metrów długości, 5 metrów szerokości i 2 metrów głębokości, w której znaleziono szczątki 84 osób. Pomimo prób zacierania śladów zbrodniczej działalności przez oprawców, znaleziono dowody na systematyczną ekshumację zwłok z masowych mogił w 1944 roku, a następnie ich spopielenie w celu uniemożliwienia identyfikacji miejsc pochówku ofiar. Szczątki należały do osób dorosłych i dzieci w różnym wieku, z najmłodszym dzieckiem w wieku 3–7 lat. Przeważały szczątki mężczyzn, a znaleziono również obrażenia czaszek powstałe w wyniku postrzału.

W trakcie prac odnaleziono również przedmioty osobiste należące do zamordowanych, takie jak obrączki, zegarki, obrączki z metali nieszlachetnych, krzyżyki, medaliki, guziki cywilne i wojskowe z okresu II Rzeczypospolitej, polskie monety sprzed 1939 roku oraz łuski i pociski od broni używanej przez funkcjonariuszy III Rzeszy Niemieckiej.

Zabezpieczone szczątki zostaną poddane analizie w celu ustalenia tożsamości pomordowanych, a odnalezione artefakty będą poddane konserwacji. Planowane są również specjalistyczne analizy, takie jak analiza makroszczątków roślinnych, geomorfologiczna i chemiczna, mające na celu pełniejszą dokumentację przebiegu zbrodni i sposobów zacierania śladów.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku zwraca się z prośbą do osób, których krewni stracili życie z rąk funkcjonariuszy niemieckich na terenie Starogardu gdańskiego oraz powiatu starogardzkiego o zgłaszanie się do Oddziału IPN w Gdańsku w celu zdania relacji o tragicznej historii swoich krewnych oraz ewentualnego udostępnienia materiału genetycznego do dalszych badań identyfikacyjnych.

CZYTAJ TAKŻE:
Bałtycka misja włoskiego niszczyciela „Caio Duilio”. Potężne uzbrojenie i nowoczesne radary

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia