Białystok. Szczątki przynajmniej sześciu osób odkryli archeolodzy IPN podczas ekshumacji w Lesie Pietrasze (zdjęcia)

OPRAC.: red
W dniach 9 – 13 maja 2022 r. na terenie Lasu Pietrasze w Białymstoku zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace archeologiczne związane z poszukiwaniem miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych z 1946 r.
W dniach 9 – 13 maja 2022 r. na terenie Lasu Pietrasze w Białymstoku zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace archeologiczne związane z poszukiwaniem miejsc pochówku ofiar zbrodni komunistycznych z 1946 r. IPN
Tajemnica skrywana przez lata w Lesie Pietrasze ujrzała światło dzienne. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej ekshumowali szczątki co najmniej sześciu ofiar zbrodni komunistycznej.

Do wytypowania obszaru badań na terenie dawnej strzelnicy KBW posłużyły zachowane relacje świadków oraz materiały zgromadzone w śledztwie. To był drugi etap działań rozpoczętych w 2021 roku.

W trakcie prac prowadzonych od 9 do 13 maja 2022 roku odnaleziono zarys niewykorzystanej jamy grobowej.

- Fakt braku pochówku należy prawdopodobnie wiązać z faktem buntu żołnierzy KBW, którzy podczas egzekucji jednego z członków podziemia antykomunistycznego nie zastrzelili skazanego, a egzekucję ostatecznie wykonał jeden z podoficerów, ukrywając ciało w nowej lokalizacji - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie białostockiego oddziału IPN.

W toku dalszych prac natrafiono na dwie mogiły, z których podjęto przemieszane szczątki przynajmniej sześciu osób. W dwóch przypadkach odnalezione kości czaszki noszą prawdopodobne ślady ran postrzałowych.

- Zakończone prace pozwoliły także odnaleźć obiekty ziemne związane z wojskowym charakterem znajdujących się w tym miejscu instalacji oraz jamę grobową z pozostałościami drewnianej skrzyni - podkreślają archeolodzy z IPN.

Odnalezione szczątki zostaną poddane analizie antropologicznej oraz badaniom genetycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Szczątki przynajmniej sześciu osób odkryli archeolodzy IPN podczas ekshumacji w Lesie Pietrasze (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia