Okryta tajemnicą i ukrywana olbrzymia eksplozja na terenie Zachemu w Bydgoszczy. Zobaczcie zdjęcia!

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Opinie specjalistów i zachowane dokumenty wskazywały wyraźnie na błędy techniczne w budowie obiektów, niewykwalifikowana kadrę oraz nieprawidłowości w produkcji. Co ciekawe, w momencie wybuchu w Zachemie pracowały 42 osoby, z których tylko 16 było przeszkolonych!
Opinie specjalistów i zachowane dokumenty wskazywały wyraźnie na błędy techniczne w budowie obiektów, niewykwalifikowana kadrę oraz nieprawidłowości w produkcji. Co ciekawe, w momencie wybuchu w Zachemie pracowały 42 osoby, z których tylko 16 było przeszkolonych! IPN
Przez kilkadziesiąt lat wiadomość o eksplozji trzymana była w ścisłej tajemnicy. Poza nielicznym gronem osób nikt nie wiedział o skali tragedii. Dopiero w sierpniu 1981 r. dzięki działaczom NSZZ "Solidarność", na placu postawiono tablice z nazwiskami zabitych w Zakładach Chemicznych Zachem oraz krzyż.

19 listopada 1952 r. produkująca trotyl Wytwórnia Chemiczna nr 9 w Bydgoszczy wstrząsnął potężny wybuch, który słyszano w promieniu kilkunastu kilometrów. W wyniku katastrofy zniszczeniu uległy 132 budynki, a po wytwórni pozostał krater o średnicy 80 m. W promieniu około 10 km w setkach domów potłukły się szyby.

Na nocnej zmianie pracowni poszedł do kolegi, żeby spytać o godzinę. W tym momencie zauważył, że w jednym ze zbiorników odrzucona została aluminiowa pokrywa. Z wnętrza wydobył się słup ognia. Wybuchł pożar, wszystko działo się błyskawicznie.

Strażacy nie mieli szans

Pracownicy rzucili się do ucieczki, by wydostać się z płonącego budynku. Zaalarmowana zakładowa straż pożarna przybyła na miejsce po kilku minutach. Dowódca straży zdążył krzyknąć tylko "Z wozu!", po czym nastąpiła eksplozja. Grupa strażaków znajdujących się po stronie budynku nie miała żadnych szans na przeżycie, ogromny podmuch ognia częściowo zwęglił ich ciała. Część sztabu od pewnej śmierci ochronił wóz strażacki.

Zobacz wideo: Duże zmiany w strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy

od 16 lat

W jednej chwili na terenie zakładu zapadła ciemność. Ludzie, którym udało się przeżyć wybuch, na kilka minut stracili przytomność i leżeli bezwładnie, rzuceni w różne miejsca. Części budynków znajdowano nawet kilka kilometrów od epicentrum. Siła eksplozji połamała kilkaset drzew i powyrywała je z korzeniami.

Czy to amerykańska bomba?

Ranni pracownicy twierdzili wtedy, że amerykański samolot zrzucił bombę na bydgoskie zakłady chemiczne. Późniejsze dochodzenie wykazało, że w budynku nr 186 w momencie wybuchu znajdowało się ponad 85 t materiałów wybuchowych! Straty wyceniono na 23 mln zł.

Opinie specjalistów i zachowane dokumenty wskazywały wyraźnie na błędy techniczne w budowie obiektów, niewykwalifikowana kadrę oraz nieprawidłowości w produkcji. Co ciekawe, w momencie wybuchu w "Zachemie" pracowały 42 osoby, z których tylko 16 było przeszkolonych! Dalsze dochodzenie ustaliło, że kierownikiem zmiany był dwudziestodwulatek bez żadnego wykształcenia technicznego, natomiast obowiązki starszego aparatowego pełnił dwudziestoczterolatek, który ukończył cztery klasy szkoły podstawowej.

Kadra zakładu oskarżona

Na ławie oskarżonych zasiedli: naczelny dyrektor, naczelny inżynier, kierownik wydziału kadr oraz kierownik trzeciej zmiany. W lutym 1953 r. Wojskowy Sąd Rejonowy uznał wszystkich za odpowiedzialnych za zaniedbania w fabryce i skazał na kary od półtora do trzech lat więzienia. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Okryta tajemnicą i ukrywana olbrzymia eksplozja na terenie Zachemu w Bydgoszczy. Zobaczcie zdjęcia! - Express Bydgoski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia