Małgorzata Sztachetka

Pamięć o Radiu Majdanek. Więźniarki chciały krzepić dobrym słowem

Na zdjęciu Wiesława Grzegorzewska, jedna ze spikerek Radia Majdanek. Jej fotografia jest prawdopodobnie powojenna Fot. Zbiory Państwowego Muzeum na Majdanku Na zdjęciu Wiesława Grzegorzewska, jedna ze spikerek Radia Majdanek. Jej fotografia jest prawdopodobnie powojenna
Małgorzata Sztachetka

Radio Majdanek stworzyły w lutym 1943 roku więźniarki polityczne obozu koncentracyjnego na Majdanku. Na pomysł wpadła Matylda Woliniewska. Cel był jeden, krzepić dobrym słowem współwięźniarki z baraku - głodne i zmordowane pracą ponad siły. Dziś, w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice, uczniowie posłuchają o tej historii

Twórczynie Radia Majdanek starały się z humorem komentować obozową rzeczywistość. Same pisały piosenki i wiersze. Zofia Karpińska ułożyła hymn zaczynający się od słów: Wyniosła postawa, choć brzydki nasz strój,/Na nogach niezgrabne chodaki,/To bracia i siostry, to mąż może twój -/Pasiaki,pasiaki, pasiaki.// Spikerkami były: Danuta Brzosko, Alina Pleszczyńska, Hanna Fularska, Wiesława Grzegorzewska, Romana Pawłowska i Stefania Błońska.

- Komunikaty podawane były w lekkiej formie, pół żartem, pół serio. Ostra ironia, satyra, sarkazm wymierzone przeciw oprawcom, rozwiewały paniczny strach, budziły wolę oporu, wzmacniały przekonanie, że nasza siła w jedności, że koniec wojny coraz bliżej, że od nas zależy, czy doczekamy wyzwolenia - cytat za: Stanisław Fornal, Anteny nad Bystrzycą. Zapis jednego z podwieczorków przy majdankowym mikrofonie Danuta Brzosko spisała kawałkiem ołówka na szarym papierze z opakowania szarej waty. Ten gryps udało się później przemycić z obozu, a jego treść do swojego pamiętnika spisał 13-letni wówczas brat Danuty Brzosko. - Środa.

W środę rano czynniki wyższe zarządziły - ze względu na możliwość zaokrąglenia się naszych kształtów na majdankowym wikcie - noszenie wyszczuplających szaroniebieskich sukien tudzież blezerów (...) Uroczym nóżkom naszych pań dodają szyku wytworne drzewo-buty - napisała Danuta.
W maju 1943 roku kobiety twor
zące Radio Majdanek zostały rozdzielone po innych barakach, a następnie wywiezione do innych obozów.

Małgorzata Sztachetka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.