Pierwsza kobieta-doktor

Elena Cornaro Piscopia
Elena Cornaro Piscopia Wikimedia Commons
25 czerwca 1678 roku Elena Cornaro Piscopia jako pierwsza kobieta otrzymała stopień naukowy doktora

25 czerwca 1678 roku Elena Cornaro Piscopia jako pierwsza kobieta otrzymała stopień naukowy doktora

Elena przyszła na świat 5 czerwca 1646 roku w zamożnej rodzinie weneckiej Cornaro, z której pochodziło kilku papieży i kardynałów. 32 lata później na zawsze zapisała się w historii światowej nauki.

Jako dziecko, Elena otrzymała od ojca staranną edukację domową. Gdy miała 7 lat miejscowy proboszcz uznał ją z powodu jej zdolności do nauki za „cudowne dziecko”.

Z łatwością uczyła się języków i władała między innymi łaciną, hebrajskim, arabskim, chaldejskim, francuskim, hiszpańskim czy angielskiego. Była wszechstronnie uzdolniona, uczyła się filozofii, astronomii, matematyki i teologii. Grała na harfie, klawesynie i skrzypcach, komponowała i śpiewała. Stała się lokalną „atrakcją” Wenecji.

Elena była bardzo pobożna, chciała wstąpić do zakonu benedyktynek, ale sprzeciwił się temu jej ojciec - na jego polecenie rozpoczęła studia na Uniwersytecie Padewskim, gdzie była pierwszą kobietą-studentką. Otrzymała tytuł magistra, a następnie, jako pierwsza kobieta w historii, 25 czerwca 1678 stopień doktora filozofii.

Do śmierci wykładała matematykę na Uniwersytecie Padewskim. Znajduje się tam dziś jej posąg z marmuru. Aż do drugiej połowy XX wieku żadna inna kobieta nie uzyskała doktoratu na tym uniwersytecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia