Polacy opanowali Antypody

Odnowiony polski kościół
Odnowiony polski kościół Wikimedia Commons
Udostępnij:
7 sierpnia 1856 roku do Australii przybyli pierwsi polscy osadnicy

Polscy pionierzy w Australii pochodzili z Dąbrówki Wielkopolskiej i Zbąszynia. Swoją podróż do Adelaide rozpoczęli w maju, kiedy w Hamburgu wsiedli na statek płynący do nowo powstałej kolonii. Już rok później zakupili pierwszą posesję w Hill River, które później przemianowano na Polish Hill River.

W tym samym roku założono Komitet Budowy Kościoła w Sevenhill, a Jan Nykiel, jeden z osadników, przekazał ziemię na której ma on być wybudowany i oddał zarządzanie całym projektem w ręce swoich synów oraz Lukasowi Małychowi i Paulowi Połomce.

W 1870 roku do Sevenhill przyjechał ksiądz Leon Rogalski. Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki zostaje konsekrowany przez biskupa Shiela w 1871 roku, w tym samym roku prasa katolicka w Polsce publikuje artykuł księdza Rogalskiego opisujący sytuację osadników w Australii oraz, że "Polacy mają swoją własną szkołę prowadzącą zajęcia w polskim i angielskim języku".

W 1872 roku przykościelna szkoła zostaje opisana w "Directory of South Australia", w tym okresie Polacy stanowią bardzo aktywną część społeczeństwa, są często wybierani do różnego typu władz okręgowych. Pierwszy oficjalny spis parafian został przeprowadzony w 1890 roku. Odnotowano w nim 322 osoby składające się na 62 polskie rodziny zamieszkujące okolice Hill River, Sevenhill i Penwortham. W 1893 Polacy przekazali tytuł do ziemi na której stał kościół i szkoła na ręce Arcybiskupa Adelajdy. 6 czerwca 1906 zmarł ksiądz Rogalski. Z powodu braku zainteresowania i postępującej integracji społeczeństwa polskiego z Australijczykami, szkoła zostaje zamknięta w 1925 roku, na początku 1950 roku kościół zostaje dekonsekrowany i następuje jego powolna dewastacja, sam budynek kościoła używany jest jako magazyn.

Na początku lat pięćdziesiątych emigranci którzy przybyli do Australii po wojnie dowiadują się o istniejących ruinach kościoła i szkoły, następuje decyzja o odbudowaniu obydwu budynków. Renowacja rozpoczęła się w 1971 roku. Kościół św. Stanisława został wciągnięty na listę zabytków w Australii Południowej w 1980 roku. W 1988 roku Monsinior Horgan oficjalnie otwiera muzeum Polish Hill River Church Museum. Potomkowie polskich pionierów wmurowali wtedy kamień węgielny wraz z "kapsułą czasową" która ma zostać otwarta w 2036 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie