Polacy opanowali Antypody

Odnowiony polski kościół
Odnowiony polski kościół Wikimedia Commons
7 sierpnia 1856 roku do Australii przybyli pierwsi polscy osadnicy

Polscy pionierzy w Australii pochodzili z Dąbrówki Wielkopolskiej i Zbąszynia. Swoją podróż do Adelaide rozpoczęli w maju, kiedy w Hamburgu wsiedli na statek płynący do nowo powstałej kolonii. Już rok później zakupili pierwszą posesję w Hill River, które później przemianowano na Polish Hill River.

W tym samym roku założono Komitet Budowy Kościoła w Sevenhill, a Jan Nykiel, jeden z osadników, przekazał ziemię na której ma on być wybudowany i oddał zarządzanie całym projektem w ręce swoich synów oraz Lukasowi Małychowi i Paulowi Połomce.

W 1870 roku do Sevenhill przyjechał ksiądz Leon Rogalski. Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki zostaje konsekrowany przez biskupa Shiela w 1871 roku, w tym samym roku prasa katolicka w Polsce publikuje artykuł księdza Rogalskiego opisujący sytuację osadników w Australii oraz, że "Polacy mają swoją własną szkołę prowadzącą zajęcia w polskim i angielskim języku".

W 1872 roku przykościelna szkoła zostaje opisana w "Directory of South Australia", w tym okresie Polacy stanowią bardzo aktywną część społeczeństwa, są często wybierani do różnego typu władz okręgowych. Pierwszy oficjalny spis parafian został przeprowadzony w 1890 roku. Odnotowano w nim 322 osoby składające się na 62 polskie rodziny zamieszkujące okolice Hill River, Sevenhill i Penwortham. W 1893 Polacy przekazali tytuł do ziemi na której stał kościół i szkoła na ręce Arcybiskupa Adelajdy. 6 czerwca 1906 zmarł ksiądz Rogalski. Z powodu braku zainteresowania i postępującej integracji społeczeństwa polskiego z Australijczykami, szkoła zostaje zamknięta w 1925 roku, na początku 1950 roku kościół zostaje dekonsekrowany i następuje jego powolna dewastacja, sam budynek kościoła używany jest jako magazyn.

Na początku lat pięćdziesiątych emigranci którzy przybyli do Australii po wojnie dowiadują się o istniejących ruinach kościoła i szkoły, następuje decyzja o odbudowaniu obydwu budynków. Renowacja rozpoczęła się w 1971 roku. Kościół św. Stanisława został wciągnięty na listę zabytków w Australii Południowej w 1980 roku. W 1988 roku Monsinior Horgan oficjalnie otwiera muzeum Polish Hill River Church Museum. Potomkowie polskich pionierów wmurowali wtedy kamień węgielny wraz z "kapsułą czasową" która ma zostać otwarta w 2036 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia