Polscy weterani oddali hołd na Monte Cassino. Upamiętnili generała Andersa i poległych kompanów, mimo ulewy

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Weterani 2. Korpusu Polskiego, którzy zdobyli wzgórze Monte Cassino, oddali hołd w 79. rocznicę tego bohaterskiego wyczynu. Ci, którym udało się przeżyć, upamiętnili swojego dowódcę Władysława Andersa, a także tych, którzy polegli w bitwie 18 maja 1944 roku.

18 maja 1944 roku, Polscy żołnierze wraz z pomocą żołnierzy z krajów alianckich zdobyli wzgórze Monte Cassino. W 79. rocznicę tej bitwy na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, weterani 2. Korpusu Polskiego oddali hołd poległym kolegom oraz swojemu dowódcy.

Obchody 79. rocznicy Monte Cassino skrócone. Dlaczego?

Obchody upamiętnienia zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasada RP w Rzymie. Polakom nie przeszkodziły nawet ulewne deszcze we Włoszech. Jednak ceremonia została skrócona.

Włochy walczą z wielkimi ulewami. Największe szkody wystąpiły w regionie Emilia-Romania. Zginęło co najmniej 13 osób. Odwołano tam nawet cały weekend wyścigowy Formuły 1. Kilkanaście tysięcy osób zostało stamtąd ewakuowanych, a straty szacowane są na kilka miliardów euro. Ulewy występują zarówno na północy, jak i na południu Italii.

"W sytuacji takiej, jak dzisiejsze niesprzyjające okoliczności przyrody, dla nas zawsze najważniejsi są weterani, którzy przybyli tutaj z Polski, mają blisko sto lat. W związku z tym podjęliśmy decyzję, aby te uroczystości zredukować do modlitwy i złożenia kwiatów" – powiedział dziennikarzom szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Podczas obchodów 79. rocznicy Bitwy pod Monte Cassino zaplanowano kilka punktów, których jednak nie było. Weterani nie otrzymali odznaczeń i upominków, ale jak zapewnia szef UdSKiOR, stanie się to wkrótce.

"Podczas uroczystości zaplanowane były inne punkty. Miały być wręczone odznaczenia, weterani mieli otrzymać upominki. Stanie się to, ale przy bardziej sprzyjającej pogodzie. Natomiast to, co najważniejsze, to nasza obecność, nasza modlitwa, którą poprowadzili ordynariusze Wojska Polskiego – katolicki, prawosławny i ewangelicki".

Weterani oddali hołd generałowi Andersowi i poległym pod Monte Cassino. Oni bili się o wolność Polski

"Oddajemy im dzisiaj hołd – tym, którzy 79 lat temu bili się o naszą wolność. Jesteśmy tu z weteranami. To jest największa wartość - nasza obecność i pamięć w tak bardzo niesprzyjających i nietypowych, jak na Italię, warunków pogodowych" – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

18 maja 1944 roku, 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa zdobył Monte Cassino wraz z ze znajdującym się tam klasztorem. Zginęło aż 923 polskich żołnierzy. 345 wojskowych z Polski, uznano za zaginionych. Rok później utworzono tam Polski Cmentarz Wojenny. Pochowano tam około 1070 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W 1970 roku pochowano tu samego generała Andersa, który zmarł w Londynie. Na jego grobie wyryto napis: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polscy weterani oddali hołd na Monte Cassino. Upamiętnili generała Andersa i poległych kompanów, mimo ulewy - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia