W Edynburgu zmarł Ludwik Jaszczur, polski weteran spod Monte Cassino. Ludwik Jaszczur miał 95 lat

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Jednym z "towarzyszy broni" Ludwika Jaszczura był słynny niedźwiedź Wojtek.
Jednym z "towarzyszy broni" Ludwika Jaszczura był słynny niedźwiedź Wojtek. Fot. Obraz Henryk Niestrój z Pixabay; Facebook/ Polska Szkoła SobotniaSpk Edynburg
W wieku 95 lat zmarł w Edynburgu Ludwik Jaszczur, weteran 2 Korpusu Polskiego i uczestnik bitwy o Monte Cassino. Jego historię opisywano w 2021 r., gdy zamknął prowadzony od 50 lat mały zakład naprawy wyrobów skórzanych i przeszedł na emeryturę. W listopadzie media obiegło jego poruszające zdjęcie ukazujące, w jaki sposób uczcił rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Śmierć weterana spod Monte Cassino

Informację o śmierci Ludwika Jaszczura przekazała poprzez media społecznościowe Polska Szkoła Sobotnia pod patronatem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Edynburgu.

Ludwik Jaszczur wstąpił do 2 Korpusu Polskiego w 1943 roku po ucieczce z Niemiec. Wcześniej, w 1939 roku, gdy miał 12 lat, stracił rodziców i brata, którzy zostali zabici przez Niemców. Będąc jeszcze nastolatkiem, przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu Polskiego, walcząc m.in. w bitwie o Monte Cassino.

Jednym z jego "towarzyszy broni" był niedźwiedź Wojtek, będący maskotką tej jednostki. – Powiem wam prawdę. To Wojtek pomógł nam wygrać II wojnę światową – mawiał. Ponieważ obydwaj po wojnie trafili do Szkocji, mógł go regularnie odwiedzać w zoo w Edynburgu.

Słynny zakład Ludwika Jaszczura w Edynburgu

W Szkocji Ludwik Jaszczur początkowo pracował w szpitalach przy ścieleniu łóżek i karmieniu pacjentów, następnie podjął naukę w szkole pielęgniarskiej. Później rozpoczął pracę w firmie produkującej narzędzia chirurgiczne, zajmował się naprawą maszyn do pisania i urządzeń biurowych, a wreszcie przez 50 lat - aż do września 2021 r. - zajmował się naprawą wyrobów skórzanych w niewielkim zakładzie przy Lauriston Street na Starym Mieście w Edynburgu, który prowadził wraz z żoną. Historię jego życia oraz wyrażany przez klientów żal z powodu zamknięcia zakładu opisał wówczas dziennik "Scotsman".

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

rs

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Edynburgu zmarł Ludwik Jaszczur, polski weteran spod Monte Cassino. Ludwik Jaszczur miał 95 lat - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia