Powódź 1997 we Wrocławiu. Wielka woda wdarła sie do stolicy Dolnego Śląska 26 lat temu. Zobaczcie zdjęcia

red
Co się działo latem 1997 r. we Wrocławiu? Zobaczcie na kolejnych slajdach unikatowe zdjęcia z archiwum Gazety Wrocławskiej >>>
Co się działo latem 1997 r. we Wrocławiu? Zobaczcie na kolejnych slajdach unikatowe zdjęcia z archiwum Gazety Wrocławskiej >>>archiwum Gazety Wrocławskiej
Latem 1997 roku walczyliśmy z powodzią tysiąclecia we Wrocławiu i na całym Dolnym Śląsku. Kulminacyjna fala powodziowa dotarła do stolicy Dolnego Śląska 12 lipca. Przypomnijmy sobie, jak było 26 lat temu we Wrocławiu. Zobaczcie unikatowe zdjęcia w naszej galerii, klikając w fotografię powyżej.

Powódź 1997 we Wrocławiu

Powódź z 1997 roku nierozerwalnie związała się z historią współczesnego Wrocławia. Wielka woda została nie tylko w pamięci wrocławian. Przypomina też o niej m.in. pomnik Powodzianki przy mostach Uniwersyteckich odsłonięty w pierwszą rocznicę powodzi. Na krzyżu przy mostach Trzebnickich na niebiesko zaznaczono poziom wody w lipcu 1997 roku. Tablicę upamiętniającą walkę z żywiołem wmurowano też w mosty Młyńskie.

Zobacz też: Powódz tysiąclecia we Wrocławiu - dzień po dniu

W pierwszym tygodniu lipca 1997 r. fala powodziowa na Odrze przekraczała nawet o 2-3 metry najwyższe notowane w historii stany wód. Pod wodą znalazło się niemal 40 proc. stolicy Dolnego Śląska. Wrocław zalała też woda z Oławy i Nysy Kłodzkiej.

10 lipca 1997 r. Bogdan Zdrojewski, ówczesny prezydent, zaapelował o gromadzenie zapasów wody pitnej. Mieszkańcy podwrocławskich wsi nie dopuścili do przerwania wałów przeciwpowodziowych w Łanach i Jeszkowicach. Woda miała rozlać się przed rogatkami miasta, chroniąc centrum i Ostrów Tumski poprzez obniżenie wysokości fali. Do dziś mieszkańcy wspominają, że ładunki wybuchowe były już zamontowane, nad głowami latały śmigłowce, a ludzie siedzieli na wałach. We wsi stoi pomnik, a mieszkańcy uważają, że wygrali wówczas z dwoma żywiołami: powodzią i urzędnikami.

Do obrony Wrocławia przed wodą wykorzystano, według szacunków, niemal pół miliona worków z piaskiem. I to nie tylko tym przywożonym z piaskowni, ale i przeznaczonym do remontu ulic. Opróżniano piaskownice dla dzieci, a nawet rozkopywano trawniki.

Woda jednak wdarła się do centrum Wrocławia. Zalała m.in. ulice:

  • Traugutta,
  • Kościuszki,
  • część Świdnickiej,
  • Pułaskiego,
  • okolice Dworca Głównego,
  • Opolską,
  • Strachocin i Opatowice.

Powódź we Wrocławiu nie miała litości

Kilka godzin później była m.in. na ulicy Brücknera, Szczepinie i Kozanowie. Właśnie to ostatnie osiedle poniosło ogromne straty. Woda sięgała tam do pierwszego piętra bloków. Na Rakowcu ucierpiały przedwojenne kamienice, których konstrukcja nie wytrzymała - kilka z nich zawaliło się, część trzeba było wyburzyć.

Woda powodziowa w niektórych częściach miasta utrzymywała się przez ponad 8 dni. Wodę pitną, żywność i lekarstwa dostarczano mieszkańcom amfibiami i łodziami albo zrzucano z wojskowych śmigłowców na dachy budynków. W mieście, po którym nie jeździły tramwaje, najlepszym środkiem komunikacji okazywały się ponton, kajak i zwykły, dmuchany materac.

Po powodzi rozpoczęła się trwająca kilkanaście lat odbudowa Wrocławia. Na Dolnym Śląsku ucierpiały też inne miasta. Znaczne straty poniosło Kłodzko - nawet 25 proc. miasta znalazło się pod wodą. Zalana była również część Głogowa, gdzie woda miejscami sięgała 1,5 metra.

W całym kraju wskutek olbrzymiej powodzi dach nad głową straciło 7 tys. ludzi, zginęło ponad 50 osób, a straty oszacowano na ponad 12,5 mld zł.

Przypomnijmy sobie tamte wydarzenia, oglądając zdjęcia:

Co się działo latem 1997 r. we Wrocławiu? Zobaczcie na kolejnych slajdach unikatowe zdjęcia z archiwum Gazety Wrocławskiej >>>

Powódź 1997 we Wrocławiu. Wielka woda wdarła sie do stolicy ...

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powódź 1997 we Wrocławiu. Wielka woda wdarła sie do stolicy Dolnego Śląska 26 lat temu. Zobaczcie zdjęcia - Gazeta Wrocławska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia