Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich

Redakcja
Palma po konserwacji i wymianie liści latem 2007 roku
Palma po konserwacji i wymianie liści latem 2007 roku Wikimedia Commons
Udostępnij:
12 grudnia 2002 roku na rondzie Charles'a de Gaulle'a w Warszawie stanęła 15-metrowa sztuczna palma

"Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich" tak nazywa się projekt artystyczny Joanny Rajkowskiej, w ramach którego na rondzie de Gaulle’a ustawiono sztuczną palmę daktylową.

Palma zainspirowana została pobytem Rajkowskiej i Artura Żmijewskiego w Izraelu w 2001 roku, a pierwotny pomysł na instalacje zakładał cały szpaler drzew tego typu. Ostatecznie Rajkowska zdecydowała się ustawić jedną palmę.

Palma została wykonana przez amerykańską firmę Soul-Sutions ze sztucznych tworzyw i naturalnych materiałów. Palma jest wodoodporna. Stabilność zapewnia jej osadzenie na metalowej konstrukcji obciążonej betonowymi prefabrykatami.

Projekt wzbudzał wiele kontrowersji - dyskutowano nad czasem trwania instalacji, kosztami jej utrzymania i tym, kto powinien je ponosić, prawami do wykorzystywania wizerunku palmy i decydowania o jej otoczeniu, a także o wymowie politycznej instalacji i kontekście kulturowym. Sama autorka traktuje swój projekt jako lewicowy.

Pierwotnie palma miała stać przez rok i na taki czas zostało wydane pozwolenie na zajęcie pasa drogowego. Autorka w 2007 podkreślała, że na jej postawienie nie wydano publicznych pieniędzy. Jednak utrzymanie palmy i jej konserwacja okazały się kosztowne dla autorki, która deklarowała chęć przekazania palmy miastu.

Władze miasta do pomysłu przejęcia instalacji i jej utrzymywania podchodziły sceptycznie, choć dawały dowody przychylności. Mimo że autorka ani współpracująca z nią fundacja nie opłacały kosztów zajęcia pasa drogowego, umorzyły zaległe opłaty.

Warszawiakom się podoba

Za pozostawieniem palmy wielokrotnie opowiadały się media, przede wszystkim "Gazeta Wyborcza", która w dodatkach ogólnopolskich i stołecznym zamieściła na jej temat kilkadziesiąt artykułów.

W sondażu przeprowadzonym w październiku 2003 przez Instytut Badań Rynku i Opinii SMG/KRC 75% mieszkańców stolicy opowiedziało się za pozostawieniem palmy.

Palma z prawnego punktu widzenia jest własnością Joanny Rajkowskiej. W 2007 autorka w zamian za 40 tysięcy zł dotacji na remont instalacji odstąpiła majątkowe prawa autorskie miastu, zgadzając się, by miasto wykorzystywało wizerunek palmy w materiałach promocyjnych. Umowa ta wygasła w 2011 roku.

Na początku lata 2007 roku palma przeszła remont, podczas którego wymieniono korę na pniu i liście oraz skontrolowano stan śrub mocujących i spawów, zabezpieczając je tym razem znacznie lepiej przed dającą się dotychczas we znaki korozją i warunkami atmosferycznymi.

Przy okazji - po demontażu poprzednich liści - zamontowano nową głowicę, co w przyszłości umożliwi zwiększenie trwałości konstrukcji i ułatwi wymianę liści.

W 2010 ponownie prowadzono rozmowy o odkupieniu palmy, autorka proponowała kwotę miliona złotych. Rajkowska mimo deklaracji zbycia praw do palmy nadal jednak chciała decydować o jej losach.

Palma polityczna

W lutym 2011, z aprobatą Joanny Rajkowskiej, w ramach akcji protestacyjnej przeciw wizycie polskiego rządu w Izraelu, na palmie zawieszono palestyńską chustę.

W 2012, w przeddzień rozpoczęcia EURO 2012, Joanna Rajkowska wraz z Ruchem 10 Czerwca w proteście przeciwko polityce władz Warszawy i ustawieniu bez konsultacji z nią ogromnej piłki futbolowej obok palmy, powiesiła na niej transparent z napisem "Chleba zamiast igrzysk" oraz usunęła wszystkie liście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasza Historia
Dodaj ogłoszenie