Prasówka. O czym było głośno w latach trzydziestych XX w.?

Czytaj dalej
Fot. ArtsyBee / pixabay
Grzegorz Okoński

Prasówka. O czym było głośno w latach trzydziestych XX w.?

Grzegorz Okoński

Co wówczas warte było opublikowania na tzw. "jedynce"? Sięgnijmy do archiwów.

Wielkopolska Ilustracja

Polska protestuje przeciw planom odebrania jej Pomorza i otwiera w Gdyni przystań jachtową

Manifestacja w Warszawie w obronie granic Polski - donosiła Wielkopolska Ilustracja z września 1930 roku.

Zdjęcie na drugiej stronie pokazuje morze głów - to „odpowiedź stolicy na mowę Trewiranusa”, niemieckiego ministra, który domagał się odebrania Polsce Pomorza i Gdańska. Demonstrację potępienia dla ministra zorganizowano na placu Teatralnym, a przyszły na nią wielotysięczne tłumy.

Prasówka. O czym było głośno w latach trzydziestych XX w.?
Wielkopolska Ilustracja

W numerze także informacja o międzynarodowej konferencji rolniczej w Warszawie, duży artykuł historyczny o zamku w Świeciu - „krzyżackiej strażnicy nad Wisłą i Wdą”, jest też zapowiedź „trzeciego dorocznego wyścigu pływackiego o puchar Wielkopolskiej Ilustracji”, który odbył się 7 września 1930 roku, pod nazwą „Wpław przez Poznań”. „Puhar” - bo tak podaje Ilustracja - ma przypaść 4-osobowej drużynie, dokładnie rozpisana jest trasa od pływalni przy Drodze Dębińskiej do ogrodu Szelągowskiego i pokazana na bardzo dokładnym szkicu „z lotu ptaka”.

Sporo miejsca poświęcono sponsorowanym przez Niemców pracom nad zbudowaniem przez profesora Obertha rakiety, która miałaby się wznieść z aparaturą pomiarową na wysokość co najmniej 20 km, a docelowo - nad zbudowaniem takiej, która miałaby pokonać przyciąganie ziemskie i dotrzeć do Księżyca.

Gazeta pokazuje też zdjęcia z otwarcia przystani Polskiego Jachtklubu w Gdyni.

Nowy Kurjer

Porucznik Żwirko triumfuje na Ławicy, a hitlerowcy coraz bliżej władzy

Chrześcijaninowi nie wolno rokować z obrońcami bytomskich morderców - tak o sprawie pięciu skazanych na śmierć hitlerowców donosił na pierwszej stronie Nowy Kurjer z 1 wrzesnia 1932 roku.

Prasówka. O czym było głośno w latach trzydziestych XX w.?
Nowy Kurjer

Gazeta też wspominała o lotniczej aferze dopingowej - o polskim proteście przeciwko wzbogacaniu benzyny przez jednego z zawodników zawodów lotniczych w Zurichu, przeciwko czemu protestowała Polska.

Tymczasem nowo wybrani posłowie do Reichstagu powołali przewodniczącego - „posła narodowo-socjalistycznego, hitlerowca Goeringa”, generał Władysław Sikorski przestrzega, że Niemcy chcą sprowokować wojnę i w tym celu uruchomiły olbrzymi aparat propagandy - dlatego generał „uzasadnia potrzebę wielkiej czujności narodu polskiego wobec nieprzyjaciela na zachodnich kresach”.

W rejonie Czarnkowa grasuje szajka złoczyńców okradających chlewy, ule i kurniki, straż pożarna w Mosinie obchodzi 30-lecie, a...

„cały Poznań zgromadził się dziś na Ławicy, by powitać naszych bohaterów przestworza, którzy odnosząc wspaniały triumf w wielkim międzynarodowym rajdzie awionetek dookoła Europy rozsławili imię polskie na całym świecie”.

Lotników na czele z por. Żwirką triumfalnie wyniesiono z samolotu, a nad nimi przeleciały myśliwce 3 pułku lotniczego.

Grzegorz Okoński

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.