Prezydent Andrzej Duda uczci w Markowej Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką [PROGRAM]

Opr. PS
Prezydent Andrzej Duda w Markowej zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.
Prezydent Andrzej Duda w Markowej zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Krzysztof Łokaj
24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w Markowej.

Prezydent w Markowej zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. W południe na „Ścianie Pamięci” w muzeum w Markowej zostanie odsłoniętych 5 tabliczek poświęconych pamięci osób ratujących Żydów: Stefanii i Antoniego Wawrzaszków, Marii i Szymona Fołtów oraz ich dzieci: Aleksandry, Bronisławy, Antoniego i Władysława, Marii i Ludwika Kilianów, Karoliny i Jana Kilianów oraz Piotra Kapłona.

O godz. 13.30 w Muzeum w Markowej zaczną się wykłady, pierwszy wygłosi ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów. Piątkowe uroczystości zakończy koncert w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie (godz. 19).

W Rzeszowie, o godzinie 12., przed kamieniem pamięci Michała Stasiuka na placu Cichociemnych, władze miasta oraz przedstawiciele Instytutu Pileckiego złożą kwiaty i zapalą znicze.

Michał Stasiuk został zamordowany przez Niemców za pomoc kilkudziesięciorgu Żydom ukrywającym się w podziemiach rzeszowskiego Rynku. W listopadzie ub. roku, na pl. Cichociemnych, odsłonięto kamień z tablicą poświęconą Stasiukowi. Tym samym został on 72. ofiarą upamiętnioną w programie „Zawołani po imieniu”, poświęconego tym, którzy stracili życie za pomoc Żydom.

IPN zaprasza do kina "Zorza" na bezpłatny pokaz filmu "Matusia"

IPN zaprasza na godz. 17 do kina „Zorza” w Rzeszowie na bezpłatny pokaz filmu „Matusia”. Jest to opowieść o s. Matyldzie Getter, która była inicjatorką akcji ratowania dzieci żydowskich przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
26 marca Rzeszowskie Piwnice organizują (godz. 12) dwugodzinny spacer edukacyjny inspirowany historią Michała Stasiuka, która rozegrała się w piwnicach pod płytą rzeszowskiego Rynku.

24 marca podobne uroczystości zaplanowane są w innych miejscowościach Podkarpacia. W Izbie Pamięci w Jaśle o godz. 12 zostaną złożone kwiaty przed tablicą upamiętniającą Juliana Neya, pół godziny później na placu przed Sądem Rejonowym nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Eleonorę Goleń.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypada w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda uczci w Markowej Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką [PROGRAM] - Nowiny

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia