Prezydent Andrzej Duda o rodzinie Ulmów: Pozostali ludźmi w nieludzkich czasach. Kiedy odbędzie się ich beatyfikacja?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Pozostali ludźmi w nieludzkich czasach – i zapłacili za to najwyższą cenę - napisał na platformie X (dawniej Twitter) prezydent Andrzej Duda. Przypomniał również, że w najbliższą niedzielę w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów.
"Pozostali ludźmi w nieludzkich czasach" - tak prezydent Andrzej Duda określił rodzinę Ulmów, która podczas II wojny światowej zginęła
"Pozostali ludźmi w nieludzkich czasach" - tak prezydent Andrzej Duda określił rodzinę Ulmów, która podczas II wojny światowej zginęła za pomoc Żydom. Fot. Instytut Pamięci Narodowej/Ze zbiorów krewnych rodziny Ulmów

Prezydent Andrzej Duda o rodzinie Ulmów. "Pozostali ludźmi w nieludzkich czasach"

"Pozostali ludźmi w nieludzkich czasach – i zapłacili za to najwyższą cenę. Już w niedzielę odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów" - podkreślił prezydent. Przypomniał, że wydarzenia towarzyszące beatyfikacji Ulmów zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta RP.

Do wpisu został załączony film, przybliżający historię rodziny Ulmów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Bohaterska rodzina, która zginęła za pomoc Żydom

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów.

Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi. Wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem. Zamordowano także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów.

Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło 16 osób, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży.

Beatyfikacja rodziny Ulmów

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, a od 2018 roku na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy obchodzony jest ustawiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Papież Franciszek 17 grudnia 2022 r. podjął decyzję o beatyfikacji rodziny Ulmów. Beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej.

lena

tekst alternatywny

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Andrzej Duda o rodzinie Ulmów: Pozostali ludźmi w nieludzkich czasach. Kiedy odbędzie się ich beatyfikacja? - Portal i.pl

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia