Kim byli Józef i Wiktoria Ulmowie? Dlaczego Papież Franciszek zatwierdził dekret o beatyfikacji całej rodziny, jak wygląda polska „świętość z sąsiedztwa” oraz jak Instytut Pamięci Narodowej przyczynił się do tego wydarzenia? Film dokumentalny jaki zaprezentował IPN opatrzony jest w unikalne zdjęcia z życia codziennego rodziny Ulmów z Markowej brutalnie przerwanego przez pacyfikację zorganizowaną przez niemieckich żandarmów. Wiele z tych fotografii wykonał Józef Ulma, niestrudzenie dokumentujący zarówno życie najbliższych, jak i swoich sąsiadów.
Pierwszy raz w historii Papież zatwierdził dekret o beatyfikacji całej rodziny – polskiej rodziny Ulmów z Markowej. Wyniesienie na ołtarze całej rodziny wraz z nienarodzonym dzieckiem to wydarzenie bez precedensu. Liturgiczne wspomnienie Ulmów będzie przypadać 7 lipca – w dniu, kiedy Wiktoria i Józef Ulma zawarli sakramentalny związek małżeński, podkreślając wartość, jaką stanowi rodzina.
Rodzina Ulmów dołączyła do orszaku męczenników, stając się ziarnem, które wydaje plon obfity. Plon nadziei w ostateczne zwycięstwo dobra nad złem, wzór dla kolejnych pokoleń, przestrogę przed tym, co się może wydarzyć, kiedy nie szanuje się godności człowieka, kiedy nie szanuje się praw ludzkich i boskich.
Dokument podzielony na trzy części
Film składa się z trzech części: życie rodzinne w Markowej oczami Wiktorii Ulmy, matki i żony, która ciepło opowiada o mężu, tło historyczne (okupacja niemiecka naznaczona brutalnością i masowym terrorem) oraz beatyfikacja. Pierwsza i trzecia część płynnie się łączą w swoim charakterze, tworząc tryptyk. Ścieżka dźwiękowa również zawiera trzy elementy: muzykę chóralną, tradycyjną melodię ze wsi Markowa w wykonaniu Kapeli Ludowej „Markowianie" oraz specjalnie skomponowany na potrzeby obrazu utwór, mający oddać grozę okupacji.
źródło: PAP, IPN
dś