“Nie wszyscy pomagali i nie wszyscy mogli być uratowani” – beatyfikacja rodziny Ulmów

“Historia rodziny Ulmów uczy nas, aby nie przechodzić obojętnie obok człowieka, który jest prześladowany” – wernisażem wystawy poświęconej rodzinie Ulmów rozpoczął się projekt edukacyjny lubelskiego Oddziału IPN.
“Historia rodziny Ulmów uczy nas, aby nie przechodzić obojętnie obok człowieka, który jest prześladowany” – wernisażem wystawy poświęconej rodzinie Ulmów rozpoczął się projekt edukacyjny lubelskiego Oddziału IPN. Małgorzata Genca
“Historia rodziny Ulmów uczy nas, aby nie przechodzić obojętnie obok człowieka, który jest prześladowany” – wernisażem wystawy poświęconej rodzinie Ulmów rozpoczął się projekt edukacyjny lubelskiego Oddziału IPN.

W środę (6 września) rozpoczął się projekt edukacyjny Oddziału IPN w Lublinie “Błogosławieni Sprawiedliwi z Markowej-Świat rodziny Ulmów”. W wernisażu wystawy “Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” na Placu Katedralnym wzięli udział Metropolita Lubelski arcybiskup Stanisław Budzik oraz dyrektor Oddziału IPN w Lublinie, dr Robert Derewenda. Wernisaż rozpoczyna uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów – ofiar reżimu hitlerowskiego, które oddały życie pomagając Żydom.

– Samarytanin ewangeliczny nie ponosił żadnych konsekwencji za to, że pomógł bliźniemu. W przypadku rodziny Ulmów mówimy o męczeństwie i poświęceniu swojego życia za życie innych. Postawić swoje życie w niebezpieczeństwie dla miłości bliźniego to heroizm dla wielu niezrozumiały – powiedział arcybiskup Stanisław Budzik.

Autorzy projektu podkreślają, że narodowość, wyznanie czy różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, a wagi nabrało człowieczeństwo.

– Z jednej strony czujemy się spadkobiercami tradycji i historii jako Polacy, historii ofiar Holokaustu. Nie wszyscy pomagali i nie wszyscy mogli być uratowani. W piekle Holokaustu rodzina Ulmów swoją postawą udowodniła, że człowiek może pozostać przy wartościach chrześcijańskich – mówił dr Robert Derewenda.

Po wernisażu odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży “Fotografia życia rodziny Ulmów” oraz projekcja filmu dokumentalnego „Historia jednej zbrodni”.

– Na wystawie nie tylko prezentujemy rodzinę Ulmów, ale także fotografie autorstwa Józefa Ulmy przedstawiające ich codziennie życie w Markowie. Na tych zdjęciach widzimy także zbrodniarzy, którzy zgotowali im to piekło. Oni nie mają na tych zdjęciach rogów i ogona, nie wyglądają jak diabły. Natomiast to co było w sercu, a to co na zewnątrz to były dwie różne rzeczy. Nie tylko mamy do czynienia z ofiarami, ale też z katami – podkreśla Derewenda.

Autorami wystawy są dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków) i dr Mateusz Szpytma (IPN). 9 września 2023 r. w Oddziale IPN w Lublinie o godz. 12:30 będzie miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego "Ulmowie. Błogosławiona rodzina" (wstęp wolny), która zakończy projekt. Z kolei wystawa będzie dostępna w dniach 6–29 września na Placu Katedralnym przed Archidiecezją Lubelską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia