Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na liście UNESCO. Będzie je można zwiedzać online [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Teraz będzie je można zwiedzać online.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Teraz będzie je można zwiedzać online. UM Kalwaria Zebrzydowska
Słynna Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej przechodzi digitalizację. To część większego projektu, który m.in. pozwoli, by skarby dziedzictwa kulturowego UNESCO każdy mógł zobaczyć z bliska w internecie.

Projekt polega na przeprowadzeniu procesu digitalizacji i udostępnienia zasobów kultury i dziedzictwa narodowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wpisanego w roku 1999 r. na Listę UNESCO. Projekt będzie miał charakter edukacyjny. Powstaną teksty na temat niematerialnego dziedzictwa Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszystkie materiały dostępne będą w polskiej i angielskiej wersji językowej. Pozyskane w ramach projektu dane i materiały zostaną udostępnione w internecie na stronie www.digitalunesco.pl.

Teraz i zasoby sanktuarium pasyjno- maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej zostaną przetworzone na formę cyfrową, bo to my można je było dłużej podziwiać. W tym celu fachowcy wykonują trójwymiarowe modele obiektów i ich wyposażenia, m.in.: bazyliki Matki Bożej Anielskiej, placu Rajskiego, kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej, kaplicy św. Antoniego, kaplicy Niepokalanego Poczęcia oraz wybranych najcenniejszych obiektów z kalwaryjskich dróżek.

W pierwszym etapie zadania udało się zrealizować digitalizację, badania akustyczne oraz audiodeskrypcję między innymi bazyliki i placu Rajskiego. Zdigitalizowano też wybrane ksiąg kalwaryjskich a także zorganizowano konferencję, prezentującą wyniki już zrealizowanych prac - informuje Tomasz Baluś z kalwaryjskiego magistratu.

Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r. Jest kontynuacją zrealizowanych przez Fundację Pełni Kultury procesów digitalizacji, które objęły 14 drewnianych świątyń południowej Małopolski oraz zabytki Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia