Projekt polega na przeprowadzeniu procesu digitalizacji i udostępnienia zasobów kultury i dziedzictwa narodowego Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wpisanego w roku 1999 r. na Listę UNESCO. Projekt będzie miał charakter edukacyjny. Powstaną teksty na temat niematerialnego dziedzictwa Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszystkie materiały dostępne będą w polskiej i angielskiej wersji językowej. Pozyskane w ramach projektu dane i materiały zostaną udostępnione w internecie na stronie www.digitalunesco.pl.
Teraz i zasoby sanktuarium pasyjno- maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej zostaną przetworzone na formę cyfrową, bo to my można je było dłużej podziwiać. W tym celu fachowcy wykonują trójwymiarowe modele obiektów i ich wyposażenia, m.in.: bazyliki Matki Bożej Anielskiej, placu Rajskiego, kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej, kaplicy św. Antoniego, kaplicy Niepokalanego Poczęcia oraz wybranych najcenniejszych obiektów z kalwaryjskich dróżek.
W pierwszym etapie zadania udało się zrealizować digitalizację, badania akustyczne oraz audiodeskrypcję między innymi bazyliki i placu Rajskiego. Zdigitalizowano też wybrane ksiąg kalwaryjskich a także zorganizowano konferencję, prezentującą wyniki już zrealizowanych prac - informuje Tomasz Baluś z kalwaryjskiego magistratu.
Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r. Jest kontynuacją zrealizowanych przez Fundację Pełni Kultury procesów digitalizacji, które objęły 14 drewnianych świątyń południowej Małopolski oraz zabytki Krakowa.