Sapersko-artyleryjskie i zarazem pancerne skarby dotarły do Poznania. Już można podziwiać Meridę i Kalinę!

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
T-55 Merida i SUM Kalina już są w Poznaniu
T-55 Merida i SUM Kalina już są w Poznaniu Julia Janiszewska
Trzy nowe eksponaty przyjechały do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. W środę, 7 grudnia, o godzinie 4.00 w nocy transport dojechał na Ławicę, do siedziby muzeum przy ul. 3 Pułku Lotniczego.

- To czołg T55 AMS Merida, czołg średni zmodernizowany według polskiego projektu: w latach 1986-89 czołgi były przebudowywane do tego standardu w Siemianowicach Śląskich i właśnie w Poznaniu, w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych nr 5 – opowiada płk Tomasz Ogrodniczuk, kustosz Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. - Oznaczenie AMS wskazuje, że ten egzemplarz reprezentuje wersję saperską, wyposażoną w trał przeciwminowy i zestaw ŁWD do wykonywania przejść w polach minowych za pomocą ładunku wybuchowego wydłużonego.

Wyrzutnia Ładunków Wydłużonych Dużych, zamontowana w oryginale na tej wersji czołgu służyła do wystrzeliwania ładunków holujących liny z materiałem wybuchowym, które opadając na pola minowe powodowały eksplozje min.

- Cieszę się, bo to kolejny pojazd z serii tych czołgów średnich w naszym zbiorze , obok czołgu T-54 i czołgu T-55, egzemplarza, który zagrał w filmie Spielberga „Most szpiegów” - dodaje Tomasz Ogrodniczuk.

Drugi z nabytków Muzeum do jeden z bodajże dwóch zachowanych samobieżnych ustawiaczy min SUM Kalina, początkowo opracowywany przez polskich i wschodnioniemieckich konstruktorów, ale dokończony i wyprodukowany przez Polskę w ilości kilku sztuk. Wycofano je ze służby do 2015 roku.

Czytaj też: Wojsko sprzedaje wyjątkowy sprzęt w Mikołajki. Zobacz, co można kupić. Ceny i zdjęcia

Do poznańskiej kolekcji z warszawskiej centrali Muzeum Wojska Polskiego przyjechała także haubicoarmata 25 funtowa, wprowadzona do uzbrojenia tuż przed II wojną światową, jedno z najlepszych dział w swojej klasie na świecie. Armata ma na razie jedno koło bez powietrza, przed ustawieniem na ekspozycji, co nastąpi w poniedziałek, zostanie ono dopompowane.

Nowe eksponaty można już podziwiać, są jeszcze poza hangarami muzeum, pod dachem.

Muzeum Broni Pancernej jest jednym z najważniejszych obiektów o tym charakterze w Europie, ma w swoich zbiorach takie perełki jak polski przedwojenny czołg Vickers 6-tonowy - jedyny na świecie, jeden z dwóch zachowanych ciągników artyleryjskich C2P, jedyne w Polsce działo samobieżne Su-100, czy czołg lekki T-70.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

Wspaniały pałac myśliwski w Mojej Woli popada w ruinę. Unikatowy zabytkowy obiekt o bogatej historii jest w coraz gorszym stanie. Ukryta wśród gęstych lasów rezydencja nadal jednak zachwyca, a patrząc na nią nietrudno sobie wyobrazić, jak wyjątkowo musiała kiedyś wyglądać.Jak ten piękny zabytek wygląda teraz? Poznajcie jego historię i zobaczcie zdjęcia --->Zobacz też: Restauracja-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularny zajazd teraz jest ruiną. Poznajcie jego tajemniczą historię

Niesamowity pałac myśliwski popada w ruinę. Unikatowy zabyte...

Turbina generatora produkującego prąd. Takie same urządzenia wykorzystuje się w elektrowniach węglowych.

Elektrownia atomowa mogłaby powstać w Koninie? Tak wygląda w...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sapersko-artyleryjskie i zarazem pancerne skarby dotarły do Poznania. Już można podziwiać Meridę i Kalinę! - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia