Sopot. Festiwal historii fantastycznych "Wieloświaty" w dniach 20-22 maja 2022 r.

Krzysztof Dunaj
mat. prasowe
Już w najbliższy piątek, 20.05.2022 r. w filii Biblioteki Sopockiej (Sopoteka), przy ul. Tadeusza Kościuszki 14 rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu historii fantastycznych pt. "Wieloświaty". Podczas imprezy dostępne będą sesje RPG z mistrzami gry z Pomorza, strefa planszówek, konsole z grami, stoiska z książkami i podręcznikami RPG. Festiwal potrwa do 22 maja br. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Festiwal historii fantastycznych "Wieloświaty" w Sopocie

Festiwal historii fantastycznych "Wieloświaty" to pierwszy tego typu festiwal organizowany przez Bibliotekę Sopocką. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą m.in. Radek Rak, Anna Kańtoch, Łukasz Orbitowski, Robert M. Wegner, Michał Gołkowski i Paulina Hendel.

- Do udziału w festiwalu udało nam się zaprosić najbardziej uznawanych autorów prozy fantastycznej, którzy udowadniają, że jest to gatunek sprzyjający kreatywności, a jego granice wyznacza właściwie tylko wyobraźnia i kunszt pisarzy — mówi Dagny Kurdwanowska, z-czyni kierowniczki Sopoteki i współtwórczyni Wieloświatów. - Radek Rak, Anna Kańtoch, Lukasz Orbitowski czy Robert M. Wegner to autorzy, którzy już dawno pokazali, że szufladkowanie literatury fantastycznej jako niszowej nie ma sensu. Po ich książki sięga każdy, kto szuka dobrej, wielowymiarowej prozy.

Atrakcje podczas wydarzenia Biblioteki Sopockiej

Na gości festiwalu będą czekać m.in. strefa "Planszogrania", gry RPG prowadzone przez profesjonalnego „Mistrza Podziemi” oraz Gra Miejska.

Wydarzenie rozpocznie się 20 maja od spotkania z Łukaszem Orbitowskim. Następnego dnia gośćmi specjalnymi będą Paulina Hendel, Robert M. Wegner oraz Michał Gołkowski. W ostatnim dniu festiwalu Biblioteki Sopockiej udział wezmą Radek Rak i Anna Kańtoch.

- Nie ukrywam, że prywatnie brakowało mi wydarzeń tego typu w okolicy – mówi Marcin Wiktor, z-ca dyrektorki MBP w Sopocie i współtwórca Festiwalu. – Fantastyka jest przecież tak różnorodnym gatunkiem, że dyskusje z nią związane potrafią rozgrzać internet do czerwoności. Przyznam, że pierwotnie rozważaliśmy nawet próbę zorganizowania konwentu fantastycznego, jednak po dłuższej dyskusji doszliśmy do wniosku, że tylko forma Festiwalu pozwoli nam nadać temu wydarzeniu odpowiednią wagę. Istnieje tak wiele aspektów fantastyki, na których temat powinniśmy móc dyskutować, które można omówić. Od historii alternatywnej po budowanie uniwersum od podstaw, od grania na bardzo ogólnych archetypach postaci fantastycznych po tworzenie osobowości, które pomimo fantastycznej aparycji moglibyśmy równie dobrze spotkać pod lokalnym spożywczakiem.

Marcin Wiktor podkreśla, że liczba tematów jest nieskończona.

Według jednego z Mistrzów Fantastyki, Terry’ego Pratchetta, biblioteka to miejsce, w którym książki są w stanie nagiąć czas i przestrzeń. Idąc tropem Pratchetta, Biblioteka Sopocka zdecydowała się na podjęcie stanowczego kroku w celu ustalenia, jak bardzo mogą zostać one nagięte — napisał organizator imprezy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia