Spór o czaszkę słonia z 1941 r. i inne zbiory. PTPN chce odzyskać od PAN-u cenne naukowo eksponaty. Sytuacja bez wyjścia? [ZDJĘCIA]

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Trofea afrykańskie z 1934 r., z przodu nosorożceZobacz więcej zdjęć --->>>
Trofea afrykańskie z 1934 r., z przodu nosorożceZobacz więcej zdjęć --->>>Wiesław Rakowski/za zgodą dra Jana Śmiełowskiego
- Czaszka słonia z 1941 roku, czaszki nosorożców z lat 20., czy też eksponaty z dobrze uwiecznionej na fotografiach wystawy afrykańskich trofeów myśliwskich z 1934 r. oraz wiele innych eksponatów stanowi własność PTPN, a nie PAN-u – mówi dr Jan Śmiełowski, emerytowany pracownik IŚRiL PAN. Jak już pisaliśmy, instytut jest likwidowany, a w trakcie procesu pojawił się spór o zbiory, które jeszcze przed wojną Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauki przekazywał ówczesnej jednostce w depozyt. Teraz chce ich zwrotu, ale z powodu niekompletnej dokumentacji, nie jest łatwe ustalenie, których dokładnie jest właścicielem.

Przypomnijmy, że od października 2021 r. trwa likwidacja Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Postępuje ona zgodnie z przyjętym harmonogramem i powinna zakończyć się 30 czerwca 2022 r.

Więcej o likwidacji IŚRiL PAN w Poznaniu przeczytasz tutaj:

W związku z likwidacją instytutu - posiadacza depozytów, któremu jeszcze przed wojną PTPN przekazywało w postaci zbiorów przyrodniczych, obecny prezes towarzystwa prof. Filip Kaczmarek postanowił – jeszcze w październiku – zwrócić się do prezesa Polskiej Akademii Nauk, aby poinformować o tym fakcie. Dostał odpowiedź, aby skontaktować się z likwidator instytutu, Renatą Wilnicką (która jest jednocześnie główną księgową Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu).

W archiwum instytutu nie zachowały się jednak dokumenty potwierdzające, kiedy zbiory te zostały przekazane IŚRL ani do kogo pierwotnie należały. - Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, jako jednostka posiadająca osobowość prawną, na przestrzeni lat swego funkcjonowania samodzielnie gromadził zbiory, przyjmował w depozyt, a także użyczał zbiorów innym jednostkom – wyjaśnia Katarzyna Kalinowska z PAN.

Czytaj więcej:

Archiwum PTPN także nie posiada odpowiednich dokumentów, ponieważ w części zostało zniszczone podczas wojny. Sprawy nie pomogła rozstrzygnąć także przeprowadzona inwentaryzacja ani wizja lokalna przedstawiciela PTPN-u.

Kalinowska zapewnia jednak, że PAN otwarta jest dialog z PTPN i poszukiwanie satysfakcjonującego rozwiązania w kwestii przekazania zbiorów do towarzystwa przechowywanych w IŚRL PAN.

- W przypadku, gdyby do dnia zakończenia likwidacji nie udało się przekazać zbiorów, do których PTPN rości sobie prawo, wszystkie zbiory muzealne i biblioteczne, oraz inne składniki majątku znajdującego się w likwidowanym instytucie przekazane zostaną do innych jednostek akademii zainteresowanych przejęciem tych ruchomości, m.in. do Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku - tłumaczy Kalinowska.

- Priorytetem dla nas będzie jednak polubowne rozwiązanie tej spornej sytuacji – dodaje.

W związku z tym prof. Kaczmarek ponownie skontaktował się z prezesem PAN, by szukać innego rozwiązania sporu. Jak usłyszeliśmy, PTPN-owi zależy tylko na potwierdzeniu, że towarzystwo jest właścicielem części zbiorów - nie oczekuje fizycznego ich zwrotu.

Sprawdź też:

"Brak pełnej dokumentacji nie jest przeszkodą"

Inaczej do sprawy podchodzi dr Jan Śmiełowski. "Eksponaty zoologiczne w Muzeum Wiedzy o Środowisku [obecnie likwidowanego – red.] IŚRiL PAN wraz z kolekcją geologiczną i botaniczną pochodzą ze zbiorów PTPN-u dr. Franciszka Chłapowskiego i prof. Edwarda Lubicz-Niezabitowskiego. Są one wpisane przez Wojewódzkiego Konserwatora zabytków w Poznaniu na listę dziedzictwa narodowego i podlegają szczególnej ochronie, stanowiąc nierozerwalną całość historycznych zbiorów przyrodniczych przedwojennego Muzeum Wielkopolskiego" – pisał w jednym z artykułów naukowych wydanych w publikacji pt. "Muzeum Przyrodnicze w Polsce" (pod red. D. J. Gwiazdowicz, Gołuchów 2017). Opisywał w nim dalej, które to eksponaty.

- Odchodząc od głębszych ustaleń - logicznie można przyjąć, że skoro PAN została założona w 1952 r., to wszystko, co powstało przed tym rokiem i znajduje się w instytucie, należy do Poznania. Poza tym mamy protokoły z przekazania przez dra Wróblewskiego w latach 50. UAM-owi zbiorów botanicznych, w których jest jasno napisane, że stanowią własność PTPN-u. To tylko niektóre dowody – mówi naukowiec.

Jego marzeniem – jak wspomina – było odbudowanie muzeum przyrodniczego sprzed lat, na którego zbiorach wychował się on i jego całe pokolenie. Dlatego teraz pyta się, dlaczego Warszawa ma dysponować majątkiem należącym do Poznania – tym bardziej, że są to cenne naukowo zbiory poznańskich przyrodników.

- W nauce chodzi przede wszystkim o prawdę. Nie może być tak, że likwidacja instytucji naukowej oparta jest na kłamstwie. A brak pełnej dokumentacji nie jest przeszkodą. Rzetelną metodą naukową można ustalić luki w danych, a nie się poddawać - zaznacza dr Śmiełowski.

Jego zdaniem rozwiązaniem opisywanego sporu byłoby powołanie wspólnie przez obie strony – PAN i PTPN naukowej komisji inwentaryzacyjnej, aby ustalić właścicieli poszczególnych eksponatów. Proponował, aby był powołany do składu ekspertów z ramienia PTPN, a ze strony PAN-u powinien znaleźć się sam wiceprezes prof. Romuald Zabielski, a nie likwidator IŚRiL, która jest pracownikiem administracyjnym (księgową), a nie naukowym.

Zobacz też:

W ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 60 proc. dzikich zwierząt - te porażające dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. Liczba wymierających osobników rośnie w zastraszającym tempie, co niestety doprowadziło do unicestwienia wielu gatunków. Niektóre odeszły do nas dosłownie przed chwilą. Jakie? Zobacz w galerii --->

Te zwierzęta zniknęły bezpowrotnie. Niektóre gatunki pożegna...

Muflon jest gatunkiem obcym polskiej przyrodzie. Został sprowadzony do Polski około 100 lat temu jako zwierzyna łowna. Na szczęście nie stanowi zagrożenia dla rodzimych gatunków. Muflonów jest w Wielkopolsce około 290.Zobacz kolejne zwierzę --->

Zobacz, co żyje w wielkopolskich lasach! Zwierząt przybywa. ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spór o czaszkę słonia z 1941 r. i inne zbiory. PTPN chce odzyskać od PAN-u cenne naukowo eksponaty. Sytuacja bez wyjścia? [ZDJĘCIA] - Głos Wielkopolski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia