Dzień Darczyńcy w IPN. Historycy i archiwiści dziekują za przekazne archiwalia

OPRAC.: GOL
Dzień Darczyńcy. Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach posiada w swoim zasobie ponad 200 nabytków przekazanych przez różne osoby.
Dzień Darczyńcy. Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach posiada w swoim zasobie ponad 200 nabytków przekazanych przez różne osoby. fot. Marzena Bugala-Astaszow/ /Dziennik Zachodni/ Polska Press
6 grudnia obchodzony jest, ustanowiony przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, Dzień Darczyńcy. To inicjatywa mająca na celu uhonorowanie osób, które aktywnie włączyły się w zasilenie narodowego zasobu archiwalnego najcenniejszymi rodzinnymi pamiątkami.

Wśród licznych nabytków znajdują się m.in.: dokumenty osobiste i urzędowe, druki, zaświadczenia, kroniki, pamiętniki, fotografie, legitymacje, zbiory pocztówek, odznaczenia, medale, nagrania audiowizualne oraz bardzo liczna korespondencja, a także różnego rodzaju artefakty.

Ponad 200 nabytków przekazanych przez darczynców

-Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach posiada w swoim zasobie ponad 200 nabytków przekazanych przez różne osoby. Na uwagę zasługuje fakt, iż do archiwum są przekazywane zarówno pojedyncze dokumenty czy fotografie, jak również wielotomowe kolekcje archiwalne, zawierające niezwykle ciekawe historie rodzinne, idealnie wpisane w chronologię wydarzeń o tematyce historycznej, gospodarczej oraz społecznej w Polsce i na świecie na przestrzeni XX w. - mówi Monika Kobylańska, rzecznik prasowy katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej.

Do największych nabytków przekazanych w formie darów prywatnych należy zaliczyć m.in. archiwum Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Katowicach oraz w Bielsku-Białej, liczących łącznie ponad 1500 jednostek archiwalnych.

Archiwalia z początku XX wieku

Najstarsze nabytki przekazane przez ofiarodawców do zasobu OA IPN w Katowicach sięgają początku XX w., kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Znaczną część zbiorów stanowią dokumenty, fotografie wytworzone i wykonane w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz w czasie II wojny światowej. Ze względu na upływ czasu te zbiory są szczególnie cenne. Niemałą część zasobu stanowią także zbiory z okresu powojennego, zwłaszcza z lat osiemdziesiątych.

Okręgowe Archiwum IPN w Katowicach otrzymało też bardzo dużą kolekcję wydawnictw bezdebitowych, druków ulotnych i przypinek z okresu funkcjonowania NSZZ „Solidarność”. Na uwagę zasługują także pamiątki osobiste z okresu stanu wojennego oraz niejednokrotnie z okresu internowania.

Dary są opracowywane i zabezpieczane

Wszystkie dary prywatne przekazane przez darczyńców są merytorycznie opracowane pod kątem historycznym i archiwalnym, a następnie odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniem i poddane konserwacji, w przypadku, gdy zachodzi taka konieczność. Jednocześnie stają się częścią narodowego zasobu archiwalnego.

- Od wiosny 2017 r. w pionie archiwalnym Instytutu Pamięci Narodowej istnieje projekt o nazwie „Archiwum Pełne Pamięci”, w ramach którego zachęcamy Państwa do współpracy i podzielenia się z nami ciekawymi rodzinnymi zbiorami. Do zasobu archiwalnego IPN przekazywane są dokumenty oryginalne, jednak jeśli dla Państwa dokumenty i pamiątki rodzinne stanowią wartość sentymentalną i są jedyną spuścizną po przodkach, prosimy o czasowe udostępnienie IPN zbiorów prywatnych w celu wykonania kopii, a następnie oryginały są zwracane właścicielom - mówi Monika Kobylańska.
Nabytki przekazane do OA IPN w Katowicach udostępniane są nie tylko dziennikarzom i naukowcom, ale także prezentowane są w wystawach i podczas różnych wydarzeń o tematyce historycznej, m.in. podczas „Nocy Archiwów”.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Darczyńcy w IPN. Historycy i archiwiści dziekują za przekazne archiwalia - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia