Szczebrzeszyn. Kolebkowe sklepienie i tunel ucieczkowy. Wzgórze zamkowe kryje wiele tajemnic

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Roboty na szczebrzeszyńskim wzgórzu zamkowym idą pełną parą
Roboty na szczebrzeszyńskim wzgórzu zamkowym idą pełną parą Tomasz Gaudnik
Na szczebrzeszyńskim wzgórzu zamkowym powstaje wieża widokowa, która będzie kształtem nawiązywać do dawnej, średniowiecznej. Inwestycja pochłonie blisko 3 mln zł. Już doszło tam do niespodzianek, ciekawych odkryć.

- Wszystkie prace budowlane są prowadzone pod nadzorem konserwatorskim i archeologicznym – podkreśla Henryk Matej, burmistrz Szczebrzeszyna. - Elementy zabytkowe zostały odpowiednio zabezpieczone, podparte. Zostaną zachowane. W przyszłości będą one stanowić ważną część nowej budowli. Chodzi m.in. o charakterystyczne sklepienie kolebkowe najniższej kondygnacji.

To miejsce ma ciekawą historię. Wzgórze zamkowe w Szczebrzeszynie było zamieszkiwane już od wczesnego średniowiecza. Jednak to za czasów panowania Kazimierza Wielkiego postawiono tam murowaną, wysoką wieżę na planie prostokąta (o bokach 10,4 na 7,6 metra). Ta budowla miała bronić przeprawy na rzece. W sąsiedztwie wieży istniał wał ziemny oraz m.in. częstokół. Gród pełnił jednak funkcje nie tylko obronne, ale także administracyjne i handlowe.

W 1583 r. wybuchł na zamku pożar. Zniszczył on m.in. murowaną wieżę. Gmach wprawdzie odnowiono, ale z czasem ponownie zaczął popadać w ruinę. Gdy odwiedziliśmy to miejsce kilka lat temu, zobaczyliśmy tylko zdewastowane pozostałości dawnej budowli.

To miało się zmienić. Pozostałości zabytkowej wieży na szczebrzeszyńskim wzgórzu planowano wyremontować i nadbudować. W przyszłości ma się tam znaleźć sala wystawowa, lapidarium oraz kawiarenka. Na szczycie budynku powstanie natomiast taras widokowy. Inwestycja pochłonie ponad 3 mln zł. 2,5 mln zł udało się pozyskać na ten cel z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Resztę dołożyła gmina.

Roboty ruszyły. I już natknięto się na ciekawe znaleziska. To m.in. tzw. tunel ucieczkowy, który odkryto w sąsiedztwie ruin wieży. Został on podobno wybudowany w XIV lub XV w. Nie wiadomo dokąd on prowadzi i jakie kryje w sobie tajemnice.

- Na razie udało się odkryć około pięciu metrów owego tunelu – mówi burmistrz Henryk Matej. - Dalsze prace będą tam prowadzone dopiero w kolejnym etapie robót. To ważne. Bo muszą tego dokonać specjaliści m.in. grotołazi.

Termin zakończenia prac na szczebrzeszyńskim wzgórzu zamkowym to druga połowa 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczebrzeszyn. Kolebkowe sklepienie i tunel ucieczkowy. Wzgórze zamkowe kryje wiele tajemnic - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia