- Wszystkie prace budowlane są prowadzone pod nadzorem konserwatorskim i archeologicznym – podkreśla Henryk Matej, burmistrz Szczebrzeszyna. - Elementy zabytkowe zostały odpowiednio zabezpieczone, podparte. Zostaną zachowane. W przyszłości będą one stanowić ważną część nowej budowli. Chodzi m.in. o charakterystyczne sklepienie kolebkowe najniższej kondygnacji.
To miejsce ma ciekawą historię. Wzgórze zamkowe w Szczebrzeszynie było zamieszkiwane już od wczesnego średniowiecza. Jednak to za czasów panowania Kazimierza Wielkiego postawiono tam murowaną, wysoką wieżę na planie prostokąta (o bokach 10,4 na 7,6 metra). Ta budowla miała bronić przeprawy na rzece. W sąsiedztwie wieży istniał wał ziemny oraz m.in. częstokół. Gród pełnił jednak funkcje nie tylko obronne, ale także administracyjne i handlowe.
W 1583 r. wybuchł na zamku pożar. Zniszczył on m.in. murowaną wieżę. Gmach wprawdzie odnowiono, ale z czasem ponownie zaczął popadać w ruinę. Gdy odwiedziliśmy to miejsce kilka lat temu, zobaczyliśmy tylko zdewastowane pozostałości dawnej budowli.
To miało się zmienić. Pozostałości zabytkowej wieży na szczebrzeszyńskim wzgórzu planowano wyremontować i nadbudować. W przyszłości ma się tam znaleźć sala wystawowa, lapidarium oraz kawiarenka. Na szczycie budynku powstanie natomiast taras widokowy. Inwestycja pochłonie ponad 3 mln zł. 2,5 mln zł udało się pozyskać na ten cel z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Resztę dołożyła gmina.
Roboty ruszyły. I już natknięto się na ciekawe znaleziska. To m.in. tzw. tunel ucieczkowy, który odkryto w sąsiedztwie ruin wieży. Został on podobno wybudowany w XIV lub XV w. Nie wiadomo dokąd on prowadzi i jakie kryje w sobie tajemnice.
- Na razie udało się odkryć około pięciu metrów owego tunelu – mówi burmistrz Henryk Matej. - Dalsze prace będą tam prowadzone dopiero w kolejnym etapie robót. To ważne. Bo muszą tego dokonać specjaliści m.in. grotołazi.
Termin zakończenia prac na szczebrzeszyńskim wzgórzu zamkowym to druga połowa 2023 r.
- Festiwal Oręża Polskiego w Janowie Lubelskim i koncert Anny Wyszkoni [ZDJĘCIA]
- Zakończyła się wystawa Tamary Łempickiej na Zamku Lubelskim [ZDJĘCIA]
- Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Odpust w Muzeum Wsi Lubelskiej
- Święto Wojska Polskiego na Placu Zamkowym
- Festiwal Fanfara na Roztoczu. Goście przyjechali nawet z dalekiej Australii
- Zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego na Kalinowszczyzna [ZOBACZ ZDJĘCIA]