Tak kiedyś wyglądał Zamek Królewski w Lublinie. Oto niezwykła rekonstrukcja 3D. Zobacz

Anna Chlebus
Wideo
od 16 lat
Dobre wiadomości dla turystów i miłośników historii naszego miasta - kolejny lubelski zabytek został zrekonstruowany cyfrowo. Tym razem wybór padł na jeden z najsłynniejszych landmarków - Zamek Królewski w Lublinie, w którym obecnie mieści się Muzeum Narodowe. Dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR) jest on już dostępny w aplikacji Turystyczny Lublin.

Nieistniejącą już rezydencję królewską w szacie architektonicznej z XVI wieku można podziwiać we współczesnej przestrzeni dzięki bezpłatnej aplikacji Turystyczny Lublin dostępnej na Android i iOS. Widok na zamek dostępny jest z pięciu punktów: placu Po Farze, ul. Zamkowej, Wzgórza Czwartek, dziedzińca Zamku Lubelskiego i tarasów galerii Vivo! (nieczynnych w okresie zimowym).

- Jeszcze w XII wieku na Wzgórzu Zamkowym powstał gród, umocniony wałami obronnymi, stanowiący siedzibę kasztelanii. To w tym czasie powstał romański donżon - czytamy na stronie na Facebooku Miasta Lublin. - Murowany zamek i kaplicę królewską wzniesiono dopiero w XIV wieku. W 1418 roku kaplica zyskała freski rusko-bizantyjskie z fundacji króla Władysława Jagiełły. W tamtym czasie w kompleksie zamkowym znajdował się również piętrowy gotycki „dom” o funkcji urzędowo-rezydencjonalnej, brama wjazdowa, (prawdopodobnie) wieża przy bramie oraz dwie baszty w południowym i północnym murze kurtynowym. W złotym wieku panowania Jagiellonów zamek służył jako rezydencja królewska. Co ciekawe, wychowali się tu synowie Kazimierza Jagiellończyka pod czujnym okiem kronikarza Jana Długosza. Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii dawnego zamku królewskiego był sejm w 1569 r., podczas którego doszło do unii realnej Polski i Litwy. W kolejnych latach zamek pełnił także funkcję archiwum miejskiego. Naznaczony wojnami XVII wiek przyniósł zamkowi królewskiemu zniszczenie tak wielkie, że jedynym ratunkiem było zbudowanie zupełnie nowej neogotyckiej budowli, która przetrwała do dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak kiedyś wyglądał Zamek Królewski w Lublinie. Oto niezwykła rekonstrukcja 3D. Zobacz - Kurier Lubelski

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia