Taki był Sopot na starych zdjęciach! Wyścigi konne, festiwal w Operze Leśnej, molo, Grand Hotel, plaża i turyści na archiwalnych ZDJĘCIACH

red./tr
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Operze Leśnej, z udziałem m.in. Zbigniewa Wodeckiego i Krzysztofa Krawczyka, I Festiwal Interwizji, na którym wystąpił Andrzej Rosiewicz, wyścigi konne na miejscowym torze, molo, Grand Hotel i życie codzienne.

Spis treści

Dawny Sopot na zdjęciach

Dawne fotografie Sopotu zachowane zostały w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Archiwalne fotki pokazują, jak przed laty wyglądało życie w nadmorskim kurorcie.

Zobaczcie zdjęcia, które pochodzą m.in. z lat 70., a niektóre ilustrują historię nawet z lat 30., 40. czy 50. poprzedniego wieku. Sopot był miastem wyjągtkowym - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. To właśnie tutaj wypoczywały elity, rodził się wielki biznes nie tylko Pomorza, działa się historia.

Pierwsze ślady historii Sopotu

Sopot - najmniejsza miejscowość w Trójmieście - historią może pochwalić się najdłuższą. Jak ustalili naukowcy, wczesnośredniowieczny gród w Sopocie datowany został wcześniej niż jego odpowiednik z Gdańska. Tu datę ustalono na przełom IX i X wieku. Co oznacza, że ówcześni "sopocianie" pojawili się znacznie wcześniej niż Mieszko I.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Kilkaset lat temu życie dzisiejszego uzdrowiska Sopot także koncentrowało się nad wodą. Tamtejsza osada zamieszkana była przez rybaków, a sana miejscówka należała do zakonu Cystersów z pobliskiej Oliwy.

Współczesna historia Sopotu to oczywiście ta, której pisanie rozpoczął Jean Georg Haffner. Założył zakład kąpieli morskich, a razem z nim restaurację, zajazd oraz salę balową.

Opera Leśna - muzyczna i telewizyjna perła Sopotu

Trudno powiedzieć, czy nie byłoby Sopotu bez Opery Leśnej, ale na pewno to miejsce sprawiło, że miasto przyklejone do Zatoki Gdańskiej pojawiło się na artystycznych ustach całej Polski. Jej początki związane są m.in. z muzyką poważną.

Współcześnie pierwsze skrzypce gra słynny i prestiżowy Sopot Festival, gdzie mieliśmy okazję posłuchać i zobaczyć sławy polskiej sceny, takie jak: Maanam, Budka Suflera, Maryla Rodowicz, Czesław Niemen. Sopotu nie omijali też artyści z zagranicy: Whitney Houston, Bryan Adams, Elton John, zespół Scorpions.

Sopot to też Grand Hotel, w którym bywali m.in. Charles de Gaulle, Fidel Castro, Władimir Putin i Adolf Hitler.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia