W Lelowie odkryto cmentarzysko prawdopodobnie z XI wieku! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie przypadkowy poszukiwacz

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W Lelowie odkryto cmentarzysko prawdopodobnie z XI wieku! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie anonimowy poszukiwacz zabytków
W Lelowie odkryto cmentarzysko prawdopodobnie z XI wieku! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie anonimowy poszukiwacz zabytków YouTube/Underground Passion
Monety, ozdoby, broń białą – wszystko z czasów Jagiellonów. Do tego dawne cmentarzysko szkieletowe, datowane na XI, bądź początek XII wieku! Takiego sensacyjnego odkrycia dokonali w Lelowie pasjonaci z kanału YouTube Underground Passion.

Wszystko zaczęło się od zgłoszenia przypadkowego poszukiwacza. Znalazł on na polu topór i skontaktował się z Arturem Troncikiem z grupy Underground Passion.

- Po obejrzeniu i ocenie oprosiłem kolegę o wkopanie toporka w miejsce, w którym go znalazł. Wtedy też odkrył kość – opowiadał Artur Troncik z kanału YouTube Underground Passion. - Powiadomiłem, więc archeologów, a ci z kolei załatwili wszystkie pozwolenia i rozpoczęli w tym miejscu badania archeologiczne.

ZOBACZ ODKRYCIA Z LELOWA

Było, więc podejrzenie, że przypadkowy poszukiwacz zabytków odnalazł grób! To odkrycie zaciekawiło archeologów, którzy postanowili udać się do Lelowa. Właściciel gruntu zgodził się go udostępnić w celu przeprowadzenia prac.

Wykopaliska trwały osiem dni. Nad wszystkim czuwał Bartłomiej Szmoniewski z Instytut Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk w Krakowie. W tym czasie odkryto między innymi monety, ozdoby, a także broń białą. Archeolodzy dokopali się również do starego cmentarzyska. Prawdopodobnie powstało ono w XI, bądź na początku XII wieku! W kilku grobach odkryto ludzkie szkielety – męskie i jeden prawdopodobnie małej dziewczynki. Całość była mocno zniszczona, bo znajdowała się na polu, na którym od lat wykonywane były prace rolnicze.

W grobach i obrębie grobów odkryto liczne monety, topór i ozdoby z XI wieku. Na polu znajdowały się również inne znaleziska, takie jak na przykład denarki pochodzące z czasów Jagiellonów (XV wiek).

Wszystkie prace archeologiczne i odkrycia relacjonowano na kanale Underground Passion w serwisie YouTube.

Wykopaliska w Lelowie będą kontynuowane, ale dopiero w przyszłym sezonie. Dotychczasowe odkrycia zostały przekazane do analizy naukowej i specjalistycznej – między innymi antropologicznej i botanicznej. Po wykonaniu niezbędnych prac znaleziska prawdopodobnie będziemy mogli podziwiać w muzeum. Więcej informacji na temat dokonanych odkryć powinno zostać zaprezentowanych w grudniu, podczas specjalnej konferencji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Lelowie odkryto cmentarzysko prawdopodobnie z XI wieku! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie przypadkowy poszukiwacz - Dziennik Zachodni

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia