Wielkanoc na starej fotografii. Święconka, pisanki, wielkanocny stół z połowy XX wieku

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Lata płyną, a Wielkanoc niezmiennie kojarzona jest z pisankami, palmami i święconką. W czasach, gdy na zdjęcia zasługiwały tylko specjalne okazje, Wielkanoc była jedną z nich. Stąd bogata kolekcja dawnych fotografii w Narodowych Archiwum Cyfrowym.  Na zdjęciu wielkanocny stół w 1938 roku.
Lata płyną, a Wielkanoc niezmiennie kojarzona jest z pisankami, palmami i święconką. W czasach, gdy na zdjęcia zasługiwały tylko specjalne okazje, Wielkanoc była jedną z nich. Stąd bogata kolekcja dawnych fotografii w Narodowych Archiwum Cyfrowym. Na zdjęciu wielkanocny stół w 1938 roku.
Tradycja ma to do siebie, że nie ulega gwałtownym zmianom, toteż na zdjęciach z dzieciństwa naszych rodziców i dziadków znajdziemy wiele produktów i ozdób wielkanocnych, obecnych w polskich domach do dziś. Zobaczcie w naszej galerii, jak wtedy dekorowano stół, co jadano i jakimi metodami zdobiono jaja.

Lata płyną, a Wielkanoc niezmiennie kojarzona jest z pisankami, palmami i święconką. W czasach, gdy na zdjęcia zasługiwały tylko specjalne okazje, Wielkanoc była jedną z nich. Stąd bogata kolekcja dawnych fotografii w Narodowych Archiwum Cyfrowym.

Wielkanocy towarzyszą liczne obrzędy i wiele z nich wiąże się z pisankami. Wspomnienia gromadzi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: - Na przestrzeni wieków pisanki pełniły wiele funkcji. Wierzono w ich życiodajną i dobroczynną moc. Stosowano je w magii ochronnej, matrymonialnej i urodzaju. Skorupki poświęconych jaj dosypywano do ziarna dla kur, by dobrze się niosły, zakopywano pod drzewami owocowymi, co miało sprawić, że będą lepiej owocować, na polach dla lepszych plonów. Zwyczajowo w Wielkanoc matki chrzestne obdarowywały pisankami swoich chodzących po dyngusie chrześniaków, a panny na wydaniu swoim kawalerom. Kiedyś pisanki były podarunkiem, którym się wzajemnie obdarowywano. Dziewczęta wręczały barwne jajka chłopakom jako symbol miłości, gospodynie dawały dzieciom odwiedzającym domy z życzeniami wielkanocnymi, pisanki dostawał także ksiądz przyjeżdżający święcić pokarmy w Wielką Sobotę. Przygotowywano bardzo dużo kolorowych jaj, by obdarować nimi rodzinę i znajomych oraz ozdobić świąteczny stół. Do robienia pięknych pisanek szczególnie przykładały się panny na wydaniu, gdyż zdobione jajka były prezentem dla chłopaka, któremu dziewczyna pragnęła okazać swoje zainteresowanie. Pisanki stanowiły swoisty łącznik w komunikowaniu rodzącej się miłości, wyrażały akceptację dla planów małżeńskich.

Zobaczcie w naszej galerii, jak świętowano w Polsce w połowie XX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkanoc na starej fotografii. Święconka, pisanki, wielkanocny stół z połowy XX wieku - Gazeta Pomorska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia