Wigilia w okopach. Niezwykła rekonstrukcja z I wojny światowej w Twierdzy Przemyśl [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wideo
od 12 lat
W okresie Świąt Bożego Narodzenia w 1914 roku, podczas walk o Twierdzę Przemyśl, żołnierze walczących armii, austro-węgierskiej i rosyjskiej, w wielu miejscach frontu przerywali ostrzał. Zawierali chwilowy rozejm, dzielili się symbolicznym "opłatkiem", wymieniali drobnymi prezentami.

W niedzielnej rekonstrukcji wzięło udział ponad 60 pasjonatów historii z różnych regionów Polski, a także Czech, Słowacji i Rumunii.

- Odtworzyliśmy sceny, które faktyczne miały miejsce w 1914 roku na różnych odcinkach frontu, w tym w Twierdzy Przemyśl. Żołnierze obu walczących armii z okazji świąt przerywali walki, podchodzili do siebie, łamali się "opłatkiem", składali sobie życzenia, wzajemnie obdarowywali drobnymi prezentami - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

W sobotę w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbyła się konferencja naukowa "Twierdza Przemyśl - Twierdzą Narodów i Pojednania". W pierwszej części była mowa o "Wielonarodowej armii w walkach o Twierdzę Przemyśl". Tematem drugiej części była "Twierdza Pojednania. Dawne fortece, jako akademie historii, pokoju i dobrej kontynuacji".

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wigilia w okopach. Niezwykła rekonstrukcja z I wojny światowej w Twierdzy Przemyśl [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia