Wspomnienie o "Błękitnej Armii" gen. Hallera w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Już w środę nastąpi otwarcie wystawy z okazji Dnia Niepodległości

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W 1914 roku objął dowództwo w 3 pułku Legionów i wyruszył na front w Karpatach Wschodnich, a w 1916 roku dowództwo II Brygady Legionów, z którą w 1918 roku przebił się przez front pod Rarańczą i połączył z wojskami polskimi w Rosji.
W 1914 roku objął dowództwo w 3 pułku Legionów i wyruszył na front w Karpatach Wschodnich, a w 1916 roku dowództwo II Brygady Legionów, z którą w 1918 roku przebił się przez front pod Rarańczą i połączył z wojskami polskimi w Rosji. wikipedia
Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Generał Haller i jego żołnierze”, które odbędzie się w środę, 9 listopada o godz. 17. Wydarzenie jest związane ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości.

Medale, nowe zbiory do kolekcji i fortepian

W planie, oprócz zwiedzania, jest także uroczyste wręczenie odznaczenia państwowego Andrzejowi Skibińskiemu, prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej, a także przekazanie drugiej części kart pocztowych z Kolekcji Wołyńskiej Tadeusza Marcinkowskiego z lat 1900-1939, które zostaną włączone do zbiorów muzealnych. Dodatkowo goście wieczoru będą mogli posłuchać recitalu fortepianowego w wykonaniu Kamila Wrony.

Wielki patriota

Gen. Józef Haller urodził się 13.08.1873 r. w Jurczycach w województwie małopolskim, jako syn Henryka i Olgi z domu Treterów. W 1906 roku ożenił się z Aleksandrą Sala. Właściwe nazwisko brzmiało Józef De Hallenburg, które zmienił na Józef Haller.

Ukończywszy studia, rozpoczął służbę wojskową. Po wystąpieniu z wojska w roku 1912 zajął się m.in. działalnością w ruchu skautowym i Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. W 1914 roku objął dowództwo w 3 pułku Legionów i wyruszył na front w Karpatach Wschodnich, a w 1916 roku dowództwo II Brygady Legionów, z którą w 1918 roku przebił się przez front pod Rarańczą i połączył z wojskami polskimi w Rosji. Został dowódcą 5 Dywizji Strzelców Polskich, a następnie II Korpusu Polskiego na Ukrainie. W 1918 dotarł do Francji, gdzie dowodził słynną Błękitną Armią, z którą powrócił do Polski w 1919 roku.

Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wspomnienie o "Błękitnej Armii" gen. Hallera w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Już w środę nastąpi otwarcie wystawy z okazji Dnia Niepodległości - Gazeta Lubuska

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia