103. rocznica Zaślubin Polski z morzem we Władysławowie. To stąd generał Józef Haller popłynął na polski Bałtyk | ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
103. rocznica Zaślubin Polski z morzem we Władysławowie
103. rocznica Zaślubin Polski z morzem we Władysławowie Gmina Władysławowo | Konrad Kędzior
Rocznicowe obchody zaślubiny Polski z morzem także we Władysławowie. Tradycyjnie i zgodnie z historią, to właśnie tutaj dzień po wydarzeniach w Pucku przyjechał generał Józef Haller. I na pokładzie rybackiego kutra wypłynął na polski Bałtyk. Te sceny przypominają mieszkańcy dawnej Wielkiej Wsi.

103. rocznica Zaślubin Polski z Morzem - Władysławowo 11.02.2023

Zaślubiny Polski z morzem wprawdzie odbyły się w Pucku, choć generał Józef Haller wrzucił pierścień tak naprawdę do Zatoki Puckiej, którą od Bałtyku odgradza Półwysep Helski i m.in. Władysławowo.

Dzień później dowódca Błękitnej Armii (nazywanej tak ze względu na kolory mundurów) przybył do Wielkiej Wsi - dzisiejszego Władysławowa. I to właśnie tu odbył się drugi, symboliczny akcent połączenia Polski z morzem.

Na pokładzie kutra Seestern „Gwiazda Morza” generał Haller wypłynął na Bałtyk pod polską banderą. Wcześniej, Jakub Myślisz po kuter musiał udać się z Władysławowa aż do Helu. Tam jednostkę wyswobodzić z okowów lodu i dopłynąć do plaży w Wielkiej Wsi, skąd Haller ruszył na wodę.

Tę rocznicę - pierwszego rejsu po Bałtyku pod biało-czerwoną banderą - uczczono we Władysławowie kolejny raz, honorując w ten sposób Błękitnego Generała i jego dokonania dla Polski.

ZOBACZ TEŻ: W Pucku 103. rocznica Zaślubin Polski z morzem. Na Starym Rynku pojawiła się 103-metrowa flaga. ZDJĘCIA

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. WNMP, skąd uczestnicy orszakiem przemaszerowali pod pomnik generała Józefa Hallera, by oddać mu cześć.

- Odbyła się też inscenizacja historyczna, podczas której odtworzona została wizyta generała Hallera z roku 1920 w Wielkiej Wsi - relajconują we Władysławowie. - Niech żyje Polska Morska!

W tym roku rekonstrukcja wydarzeń z lutego 1920 była krótka, ale wymowna.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia