103. rocznica Zaślubin Polski z Morzem - Władysławowo 11.02.2023
Zaślubiny Polski z morzem wprawdzie odbyły się w Pucku, choć generał Józef Haller wrzucił pierścień tak naprawdę do Zatoki Puckiej, którą od Bałtyku odgradza Półwysep Helski i m.in. Władysławowo.
Dzień później dowódca Błękitnej Armii (nazywanej tak ze względu na kolory mundurów) przybył do Wielkiej Wsi - dzisiejszego Władysławowa. I to właśnie tu odbył się drugi, symboliczny akcent połączenia Polski z morzem.
Na pokładzie kutra Seestern „Gwiazda Morza” generał Haller wypłynął na Bałtyk pod polską banderą. Wcześniej, Jakub Myślisz po kuter musiał udać się z Władysławowa aż do Helu. Tam jednostkę wyswobodzić z okowów lodu i dopłynąć do plaży w Wielkiej Wsi, skąd Haller ruszył na wodę.
Tę rocznicę - pierwszego rejsu po Bałtyku pod biało-czerwoną banderą - uczczono we Władysławowie kolejny raz, honorując w ten sposób Błękitnego Generała i jego dokonania dla Polski.
ZOBACZ TEŻ: W Pucku 103. rocznica Zaślubin Polski z morzem. Na Starym Rynku pojawiła się 103-metrowa flaga. ZDJĘCIA
Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. WNMP, skąd uczestnicy orszakiem przemaszerowali pod pomnik generała Józefa Hallera, by oddać mu cześć.
- Odbyła się też inscenizacja historyczna, podczas której odtworzona została wizyta generała Hallera z roku 1920 w Wielkiej Wsi - relajconują we Władysławowie. - Niech żyje Polska Morska!
W tym roku rekonstrukcja wydarzeń z lutego 1920 była krótka, ale wymowna.