Niewybuchy w Jastarni (sierpień 2022). Saperzy z Rozewia zabezpieczyli aż 191 pocisków artyleryjskich. Policja ostrzega: zgłoś, nie zbieraj

Magdalena Gębka-Scuffins
Saperzy 36. Patrolu Saperskiego z Rozewia podjęli i zabezpieczyli 191 sztuk pocisków artyleryjskich - 2.08.2022
Saperzy 36. Patrolu Saperskiego z Rozewia podjęli i zabezpieczyli 191 sztuk pocisków artyleryjskich - 2.08.2022 36. patrol saperski 43. bsap FOW / Marynarka Wojenna
Znaczną ilość niewybuchów, prawdopodobnie z okresu II wojny światowej, znaleziono w Jastarni, w okolicach wejścia nr 39 na plażę. Znalazca, Jerzy Sadowski, natychmiast powiadomił odpowiednie służby, które zajęły się sprawą niebezpiecznego znaleziska. Szybko okazało się jednak, że niewybuchów jest znacznie więcej, niż początkowo się wydawało.

O tym, w jaki sposób kustosz Jerzy Sadowski znalazł dużą ilość niewybuchów pisaliśmy w artykule pt. Jastarnia. W lasach na Półwyspie Helskim wykopali ok. 30 pocisków. Ktoś ułożył niewybuchy koło torów i kempingu Maszoperia.

Zgłoszeniem zajęły się odpowiednie służby.

- Około godz. 12.40 w poniedziałek, 1 sierpnia 2022 r. dyżurny puckiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące odnalezienia niewybuchów w Jastarni w okolicach wejścia na plażę nr 39 - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Natychmiast na miejsce skierowano policjantów, którzy ujawnili 27 pocisków artyleryjskich, które zostały zabezpieczone przed dostępem osób trzecich.

Na miejscu zjawili się Saperzy 36. Patrolu Saperskiego z Rozewia, którzy szybko znaleźli znacznie więcej niewybuchów w bliskiej okolicy tych, znalezionych przez jastarnickiego kustosza. Podczas akcji przeprowadzonej przez rozewskich saperów we wtorek, 2 sierpnia 2022 r., podjęto i zabezpieczono łącznie 191 sztuk pocisków artyleryjskich!

- To kolejne pozostałości z okresu II Wojny Światowej, które zostały znalezione na terenie leśnym w pobliżu Jastarni - informują w Marynarce Wojennej RP. - Kolejne zagrożenie zostało zneutralizowane.

Co należy zrobić, gdy znajdzie się niewybuch?

Saperzy Marynarki Wojennej RP przypominają, że jeśli znajdzie się niewybuch lub inny podejrzany przedmiot niebezpieczny, należy:

  • pod żadnym pozorem go nie dotykać,
  • nie rozbrajać,
  • nie rzucać,
  • nie przenosić.

- Oznacz miejsca znalezienia przedmiotu i w miarę możliwości zabezpiecz do czasu przybycia policji - informują wojskowi. - Natychmiast powiadom o znalezieniu przedmiotu i miejscu jego lokalizacji policję, straż pożarną lub straż miejską.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku apelują o zgłaszanie sytuacji, w których osoby nieupoważnione dokonują wykopów niewybuchów

- Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu/niewypału, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom - mówi oficer prasowy KPP w Pucku. - Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe.

Za wyrób i gromadzenie materiałów wybuchowych grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila (db.puck@prasa.gda.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia