Lidia Cichocka

Wyjaśnili tajemnice Józi, "Dziewczynki w czerwonej sukience" Józefa Pankiewicza

Obraz pędzla Józefa Pankiewicza z roku 1897. Wybitne malowidło, przedstawiające kilkuletnią dziewczynkę o drobnej twarzy i regularnych rysach, rozpuszczonych Fot. Archiwum Obraz pędzla Józefa Pankiewicza z roku 1897. Wybitne malowidło, przedstawiające kilkuletnią dziewczynkę o drobnej twarzy i regularnych rysach, rozpuszczonych blond włosach i jasnej karnacji. Cierpliwie wsparta lewą ręką o zapiecek krzesła pozuje malarzowi patrząc przed siebie i trzymając w prawej dłoni śnieżnobiałą chustkę, niczym infantka z dzieła Velazqueza. Ubrana jest w wytworną, czerwoną suknię wizytową, spiętą na ramieniu kokardą. Obraz został nagrodzony II nagrodą (pierwszej nie przyznano) w konkursie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach od 1965 roku.
Lidia Cichocka

Jeden z najcenniejszych obrazów w kolekcji kieleckiego Muzeum Narodowego ma niezwykłą historię, niezwykłe są też losy sportretowanej dziewczynki, Józi Oderfeld

Obraz pędzla Józefa Pankiewicza z roku 1897. Wybitne malowidło, przedstawiające kilkuletnią dziewczynkę o drobnej twarzy i regularnych rysach, rozpuszczonych
Autoportret/Wikimedia Commons Józef Pankiewicz urodził się w 1866 roku w Lublinie, zmarł w 1940 roku we Francji. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 1925 roku - jej filii w Paryżu.

Józef Pankiewicz urodził się w 1866 roku w Lublinie, zmarł w 1940 roku we Francji. Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 1925 roku - jej filii w Paryżu.
(fot. Autoportret/Wikimedia Commons)

Jeden z najcenniejszych obrazów w kolekcji kieleckiego Muzeum Narodowego, "Dziewczynka w czerwonej sukience" Józefa Pankiewicza ma niezwykłą historię, niezwykłe są też losy sportretowanej dziewczynki, Józi Oderfeld. Dyrektor muzeum Robert Kotowski dwa lata poświęcił na ich odkrywanie, w tym roku wyda książkę, której bohaterami będą obraz i Józia.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Lidia Cichocka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.