Zatoka Pucka przechowała Lublina R-VIII i niechętnie oddaje jego szczątki

Czytaj dalej
Fot. Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz

Zatoka Pucka przechowała Lublina R-VIII i niechętnie oddaje jego szczątki

Piotr Niemkiewicz

Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego odkrywa tajemnice przeszłości. Pasjonaci znaleźli szczątki zniszczonego w 1939 r. samolotu Lublin.

Siódma rano, słoneczny, choć momentami kłujący chłodem sierpniowy poranek nad Zatoką Pucką. Wczesna wakacyjna pobudka w Pucku jest w pełni uzasadniona. To właśnie dziś będzie szansa uczestniczenia w historycznym wydarzeniu, do którego pasjonaci z Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku skrupulatnie przygotowywali się od dawna. Kilka miesięcy załatwiania formalności i zgód na wydobycie pozostałości po hydroplanie Lublin R-VIII z dna Zatoki Puckiej i tysiące pomysłów, jak cenny zabytek bez szwanku wydostać spod wody. Aż w końcu udało się - będzie można wykonać jeden z pierwszych kroków do wydobycia na brzeg bezcennego znaleziska dla historii polskiego lotnictwa morskiego.

Wyruszamy z puckiego portu na drugą stronę akwenu, w okolice Kuźnicy, w miejsce wskazane przez Piotra Urbana - człowieka, który dokładnie zlokalizował pozycję samolotu służącego w bazie MDLotu niemal 80 lat temu.

Wszyscy - twórcy Muzeum MDLotu, nurkowie specjaliści, historycy, dziennikarze - pełni obaw, ale też nadziei i z niemałą nutką niepewności, czy Pucyfik, jak nazywana jest Zatoka Pucka, odda silnik naszego aeroplanu? Czy specjalnie na tę okazję skonstruowana tratwa na pewno wytrzyma ciężar jednostki napędzającej solidny dwupłatowiec?

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 6,15 zł miesięcznie.

    już od
    6,15
    /miesiąc
Piotr Niemkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

naszahistoria.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.