Zbliża się ważna rocznica w Garbatce-Letnisko. Upamiętnią ofiary hitlerowskiego mordu

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Uroczystość odbędzie się we wtorek, 12 lipca, po południu.
Uroczystość odbędzie się we wtorek, 12 lipca, po południu. Archiwum
Zbliża się ważna rocznica, która miała ogromny wpływ na tragiczne losy wielu rodzin w i stanowi krwawą kartę w historii Garbatki-Letnisko. We wtorek, 12 lipca, odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary pacyfikacji Garbatki z 1942 roku. Będzie uroczysty apel i msza święta.

We wtorek, 12 lipca mija dokładnie 80 lat od najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach gminy Garbatka-Letnisko. Pod osłoną nocy Niemcy rozpoczęli pacyfikację naszej miejscowości. Na podstawie wcześniej przygotowanych list aresztowano około 800 mieszkańców. Wielu z nich przesłuchiwano i męczono, a później wywożono, najczęściej do Oświęcimia. To, co stało się 12 lipca 1942 roku, było katastrofą dla setek rodzin z Garbatki, ale również dla sztabu Obwodu AK.

Władze gminy zapraszają wszystkich mieszkańców na uroczystości upamiętniające ofiary hitlerowskiej zbrodni. We wtorek, 12 lipca, o godzinie 17. odbędzie się uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Garbatce. Po zakończeniu nabożeństwa, około godziny 18.20, uroczystość będzie kontynuowana pod pomnikiem przy ulicy Kolejowej. Odbędzie się tam apel pamięci, podczas którego odegrany zostanie hymn państwowy, a także złożenie kwiatów i wieńców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbliża się ważna rocznica w Garbatce-Letnisko. Upamiętnią ofiary hitlerowskiego mordu - Echo Dnia Radomskie

Wróć na naszahistoria.pl Nasza Historia