Zaczął od mechaniki
Kazimierz Bartel ukończył Państwową Szkolę Przemysłową we Lwowie z dyplomem mistrza ślusarskiego. Po maturze rozpoczął studia mechaniczne na Politechnice Lwowskiej. Studiował także matematykę i filozofię na Uniwersytecie Franciszkańskim we Lwowie i Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Jako jeden z pierwszych uczonych w Austrii otrzymał tytuł doktora nauk technicznych. Podjął pracę na Politechnice Lwowskiej. W 1917 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.
Podczas pierwszej wojny światowej został zgłoszony do armii austro-węgierskiej. Brał udział w walkach polsko-ukraińskich jako dowódca wojsk kolejowych i komendant obrony lwowskiego Dworca Głównego. Od 1919 roku stał na czele oddziału Kierownictwa Budowy Pociągów Pancernych. Odnosił spore sukcesy, czego efektem było powołanie Bartla na ministra kolei żelaznych.
W 1922 roku Bartel został wybrany do Sejmu. Początkowo był członkiem PSL "Wyzwolenie", następnie razem z Marianem Zyndramem-Kościałkowskim i Bolesławem Wysłouchem założył Klub Pracy.
Do pięciu razy sztuka

V Rząd Bartla 29.12.1929.
(fot. Wikimedia Commons/Autor nieznany/ 1])
15 maja 1926 roku Bartel został desygnowany przez Macieja Rataja na stanowisko premiera. Dzień później wydał oświadczenie, w którym przedstawił założenia swojej polityki. Wezwał do zachowania spokoju, ciężkiej pracy i poświęcenia ojczyźnie. Za wzór moralny uznawał Józefa Piłsudskiego. Obiecał usunięcie ze stanowisk politycznych osób niekompetentnych i skorumpowanych.
Jego rząd składał się z osób bezpartyjnych. Bartel pozostał na stanowisku ministra kolei, a Piłsudski został ministrem spraw wojskowych.
Był człowiekiem pogodnym i sympatycznym. Nawet jego sejmowi przeciwnicy przyznawali, że w relacjach osobistych trudno nie lubić Bartla. Jako premier nie widział powodu, by bez wyraźnej konieczności sprawiać komukolwiek przykrość.
4 czerwca Ignacy Mościcki został wybrany na głowę państwa, a Bartel z rządem podał się do dymisji. Nowy prezydent desygnował go ponownie na premiera. Po trzech dniach od propozycji sformułowano drugi rząd Bartla.